Еднооки

Од Википедија — слободната енциклопедија
Еднооки
ЖанрКомедија
Воведна темаЛеле Леле Леле
Земја на потеклоРепублика Македонија
Бр. на сезони7
Продукција
Времетраење10 - 15 минути
Продукциска куќаКонтрабанда продукција
Прикажување
Првична мрежаСител[1]
во минатото A1, Канал 5 и Телевизија Алфа[2]
Надворешни врски
Мрежна страницаsitel.com.mk/tv/serii/ednooki-humoristichna-serija

Еднооки е македонска сатирична анимирана телевизиска серија од Контрабанда продукција. Серијата започна да се емитува во април 2006 година. До 2008 година се емитуваше на А1 Телевизија, потоа на Канал 5 Телевизија, од 2012 година до 2016 на Сител телевизија, а од 2019 година на Телевизија Алфа.

Во серијата на хумористичен начин се раскажува политичката сцена, спорот со Грција, меѓуетничките односи, односите со соседните држави, актуелните случки, животот на политичарите и секојдневниот живот на народот во Македонија.

Наводи[уреди | уреди извор]