Прејди на содржината

Едериц

Координати: 51°40′59″N 11°55′59″E / 51.68306° СГШ; 11.93306° ИГД / 51.68306; 11.93306
Од Википедија — слободната енциклопедија
Едериц
Градски дел во Зидлихес Анхалт
Едериц
Едериц
Едериц
Грб на Едериц
Едериц во рамките на Германија
Едериц
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Анхалт-Битерфелд
Град Зидлихес Анхалт
Основни податоци
Површина 10 км2
Надм. височина 88 м
Население 1.229  (31 декември 2006)
 - Густина 123 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ABI
Пошт. бр. 06388
Повик. бр. 034976
Координати 51°40′59″N 11°55′59″E / 51.68306° СГШ; 11.93306° ИГД / 51.68306; 11.93306

Едериц (германски: Edderitz) — село и поранешна општина во округот Анхалт-Битерфелд, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010, е дел од градот Зидлихес Анхалт.