Едвард Тјудор

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Едвард Тудор (англиски: Edward Tudor) — син на англискиот крал Хенри VII и Елизабета Јоршка. Се смета дека бил роден на почетокот од бракот помеѓу неговите родители, во 1487 или 1488 година, или пак кон 1500 година.

Според некои, Едвард се поистоветува со Едмунд Сомерсетски, како најмлад син кој бил роден во 1499 а починал една година подоцна.