Едвардово Езеро

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Lake Edward
Wfm lake edward lake george.jpg
Сателитска снимка од езерото од НАСА
Координати0°20′S 29°36′E / 0.333° ЈГШ; 29.600° ИГД / -0.333; 29.600Координати: 0°20′S 29°36′E / 0.333° ЈГШ; 29.600° ИГД / -0.333; 29.600
Главни приливиНјамугасани
Ишаша
Рутшуру
Руинди
Нтунгве
Лубилија
Главни истециСемлики
Слив{{Пб/Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „к“
 |1=Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „к“
}}
12,096 км2 км2
Сливни земјиDemocratic Republic of Congo
Uganda
Најг. должина77 km км
Најг. ширина40 km км
Површина{{Пб/Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „к“
 |1=Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „к“
}}
2,325 км2 (898 sq. mi.) км2
Прос. длабочина17m м
Најг. длабочина112m м
Зафатнина39.5км3 км3
Надм. височина912 m м

Едвардовото езеро е едно од Големите езера на Африка. Едно време езерото го носело името Иди Амин, по Угандскиот диктатор Иди Амин Дади. Езерото се наоѓа на границата помеѓу Демократската Република Конго и Уганда, неговиот северен брег се наоѓа неколку километри јужно од Екваторot. Прв Европеец кој го посетил езерото бил Хенри Мортон Станли во 1888 година, а името езерото го добило по принцот на Велс Алберт Едвард.

Главни реки кои се влеваат во езерото се Нјамугасани, Ишаша, Рутшуру, Руинди, Нтунгве, а од езерото истекува реката Семлики која што исто така се влева во езерото. Преку каналот Казинга е поврзано со Џорџовото Езеро на североисток. Се наоѓа на 920 метри надморска височина а има максимална длабочина од 117 метри. Долго е 77 километри а широко 40 километри, и има површина од 2,150 километри квадратни што го прави ова езеро петнаесетто по ред во површина езеро во Африка.