Џорџово Езеро

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Џорџово Езеро
Wfm lake edward lake george.jpg
Сателитска снимка на Едвардоворо (лево) и ЏОрџовото Езеро (десно)
Координати0°00′N 30°12′E / 0.000° СГШ; 30.200° ИГД / 0.000; 30.200Координати: 0°00′N 30°12′E / 0.000° СГШ; 30.200° ИГД / 0.000; 30.200
Главни истециканал Казинга
Сливни земјиУганда
Површина&10000000000000250000000250 км2
Прогласено:4 март 1988[1]

Џорџово Езеро (англиски: Lake George) или Дверу (Dweru) — езеро во Уганда. Го сочинува системот на Африканските големи езера, но не се смета за едно од големите езера. Има максимална должина од 20 км, максимална ширина од 18 км, и површина од 250 км2. Се наоѓа на надморска височина од 914 м, има максимална длабочина од 7 м, и зафатнина од 0,8 км3. Како и другите езера во регионот името го добило по член на Британското кралско семејство, во овој случај по принцот Џорџ. На југозапад од езерото преку каналот Казинга се поврзува со Едвардовото Езеро.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Список на рамсарски места“. Ramsar.org. Посетено на 13 април 2013. (англиски)