Прејди на содржината

Еврејски гробишта Маслинова Гора

Координати: 31°46′25.82″N 35°14′35.05″E / 31.7738389° СГШ; 35.2430694° ИГД / 31.7738389; 35.2430694
Од Википедија — слободната енциклопедија

31°46′25.82″N 35°14′35.05″E / 31.7738389° СГШ; 35.2430694° ИГД / 31.7738389; 35.2430694

Поглед на гробиштата

Еврејски гробишта Маслинова Гора — гробишта во Ерусалим, најстари еврејски гробишта во светот. Исто така и најголеми гробиштата за Евреите. Гробиштата се наоѓаат на Маслиновата Гора, во близина на Стариот град на Ерусалим. На гробиштата има над 150.000 гробови.

Галерија

[уреди | уреди извор]

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]