Кедрон долина некропола

Координати: 31°46′24.03″N 35°14′12.55″E / 31.7733417° СГШ; 35.2368194° ИГД / 31.7733417; 35.2368194
Од Википедија — слободната енциклопедија

31°46′24.03″N 35°14′12.55″E / 31.7733417° СГШ; 35.2368194° ИГД / 31.7733417; 35.2368194

Кедрон долина некропола под Арапски соседството на Silwan

Кедрон долина некропола (исто така наречени: Silwan некропола) се ред на античките еврејскиот погреб пештери наоѓа во Кедрон долина. Котлина се наоѓа помеѓу Давидовиот град и северозапад фанте на Еврејски гробишта Маслинова Гора. античкиот пештерата се соочуваат да Давидовиот град на запад под куќите на арапски населба наречена: "Silwan" (во хебрејски: 'Kefar ха-Shiloaḥ' ) во Источен Ерусалим. редот на антички гробишта на е завршена во Гробот на фараоновата ќерка споменик.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]