Прејди на содржината

Ева Фарна

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ева Фарна
Животописни податоци
Роден(а)12 Август 1993
ПотеклоТринец, Чешка
ЖанровиПоп
ЗанимањаПејач
ИнструментиВокали, тапани, тастатури
Период на активност2004-денес
Мреж. местоhttp://www.ewafarna.com/

Ева Фарна (полски: Ewa Farna, родена 12 август, 1993) е Чешка пејачка од полско потекло. Родена е во Тринец и живее во Вендриње. Потекнува од полското малцинство на Заолже. Снима песни на полски и чешки јазик.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]