ЕОНИА

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Движење на ЕОНИА во периодот 1999 - 2009

ЕОНИА (англиски: Euro OverNight Index Average) е ефективна каматна стапка наменета за кредитите преку ноќ пресметувана како пондериран просек на сите необезбедени кредитни трансакции преку ноќ на меѓубанкарскиот пазар во евра. Била воспоставена во рамките на еврозоната од страна на повеќе банки. Таа е една од двете одредници за пазарите на пари и капитал во рамките на еврозоната (другата е ЕУРОБОР). Банките кои придонесуваат кон ЕОНИА се истите оние кои се вклучени во ЕУРОБОР.

Каматните стапки на ЕОНИА се пресметувани од Европската централна банка врз основа на сите создадени меѓубанкарски средства преку ноќ пред затворањето на системите RTGS во 18 часот по средноевропско време и објавени преку Ројтерс секој ден пред 19 часот.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Overnight Indexed Swaps“. Credit Swiss. 11 декември 2001. стр. 4. http://www.acisuisse.ch/docs/dokumente/OIS_Note_CSFB_Zurich.pdf. посет. 16 јули 2008 г. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]