Драгутин Мојсоски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Драгутин К. Мојсоски
Роден 1924 година
Инче, кај Македонски Брод
Починал 11 ноември, 1944 година
кај Манастирот Високи Дечани на Косово и Метохија
Народност Македонец

Драгутин К. Мојсоски ( 1924 во Инче, Порече11 ноември 1944 крај Високи Дечани, Косово и Метохија) — македонски партизан, учесник во НОВ на Македонија.[1]

Животопис[уреди | уреди извор]

Драгутин бил роден во 1924 година во селото Инче кај Македонски Брод. По занимање бил земјоделец. Кон НОБ пристапил доброволно во Првата македонско-косовска ударна бригада. Загинал во борбата кај манастирот Дечани на 11 ноември 1944 година.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Порече низ историјата, Милан Ристески, НИО „Студентски збор“, Скопје, 1982, стр.216