Драган Довлев

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Драган Довлев
Роден 21 јуни 1970
Охрид
Познат по улогата во:
Неверство во зимската ноќ
Занимање глумец

Драган Довлев (роден на 21 јуни 1970 во Охрид) — македонски театарски, филмски и телевизиски глумец. Димпломирал на Факултетот за драмски уметности во Скопје, Универзитет „Св. Кирил и Методиј“. Вработен е во Театарот за деца и младинци-Скопје.

Театарски улоги[уреди | уреди извор]

 • Беше еднаш на дивиот запад
 • Алиса во земјата на чудата
 • Убавицата и ѕверот
 • Пердувите на жеравот
 • Крале Марко
 • Итар Пејо
 • Девојчето и дванаесетте месеци
 • Волшебната флејта
 • Македонска приказна
 • Пуфи Паф
 • Девојчето со кибритчињата
 • Пинокио
 • Петар Пан

Телевизиски улоги[уреди | уреди извор]

Филмографија на глумецот Драган Довлев
Год. Назив Улога
1990.-те
1999. Во светот на бајките /
2000.-те
2004. Големата вода /
2004. Неверство во зимската ноќ Војникот
2006. Пусто турско Тошо
2010.-те
2018. Еурека ТВ серија Таткото

Надворешни врски[уреди | уреди извор]