Дојбен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Дојбен
Место во Тојхерн
Грб на Дојбен
Дојбен is located in Германија
Дојбен
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Бургенланд
Град Тојхерн
Основни податоци
Површина 9 км2
Надм. височина 179 м
Население 1.099  (31 декември 2009)
 - Густина 122 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BLK
Пошт. бр. 06682
Повик. бр. 034441
Портал www.teucherner-land.de
Координати 51°7′N 12°4′E / 51.117° N; 12.067° E / 51.117; 12.067Координати: 51°7′N 12°4′E / 51.117° N; 12.067° E / 51.117; 12.067

Дојбен (германски: Deuben) — село и поранешна општина во округот Бургенланд, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2011 е дел од градот Тојхерн.