Дорум

Координати: 53°40′28″N 8°30′57″E / 53.67444° СГШ; 8.51583° ИГД / 53.67444; 8.51583
Од Википедија — слободната енциклопедија
Дорум
Место во Вурстер Нордзекисте
Воздушен поглед на Дорум-Нојфелд
Воздушен поглед на Дорум-Нојфелд
Воздушен поглед на Дорум-Нојфелд
Грб на Дорум
Дорум во рамките на Германија
Дорум
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Куксхафен
Општина Вурстер Нордзекисте
Место единици 2
Основни податоци
Површина 24,32 км2
Надм. височина 2 м
Население 3.767  (31 декември 2013)
 - Густина 155 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. CUX
Пошт. бр. 27639
Повик. бр. 04742, 04741
Портал www.dorum.de
Координати 53°40′28″N 8°30′57″E / 53.67444° СГШ; 8.51583° ИГД / 53.67444; 8.51583

Дорум (германски: Dorum) — село и поранешна општина во округот Куксхафен во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Од 1 јануари 2015 година е дел од општината Вурстер Нордзекисте.

Во минатото, Дорум претставувал административно седиште на поранешната општинска заедница Ланд Вурстен.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]