Дитер Болен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Дитер Болен
A man with light-brown hair wearing sunglasses and a navy blue polo shirt. His mouth is slightly open. He is in front of a yellow wall with numerous items, such as a blackboard.
Dieter Bohlen in 2013
Роден(а)Dieter Günter Bohlen[1]
7 февруари 1954(1954-02-07)(70 г.)
Берне, Западна Германија
ЖивеалиштеТетензен, Долна Саксонија[2]
Занимање
  • Текстописец
  • музичар
  • продуцент
  • пејач
  • тв лице
Активен период1973 (1973)–сè уште (пејач)
1978 (1978)–сè уште (текстописец и продуцент)
Сопружник
Партнер
Деца6

Дитер Гинтер Болен (германскиː Dieter Bohlen; роден на 7 февруари 1954 година во Берн) — германски музичар, продуцент и текстописец. Станал познат во 1980-тите години како член на поп-дуото Модерно зборување. Освен успешните продукции на домашни и странски уметници, тој е постојан член на жирито во програмите за кастинг Германија по потрага на ѕвезда и Суперталент.

Живот[уреди | уреди извор]

Детството и младоста[уреди | уреди извор]

Болен пораснал со своите родители Ханс и Едит Болен во Источна Фризија. Подоцна, семејството се преселило во округот Олденбург во Еверстен. Болен бил во својата младост некогаш член на СДАЈ и краткорочен член на Германската комунистичка партија, но денес е без партија. По завршувањето на бизнис во средното училиште во Олденбург-Харентор, Болен се пресели во Гетинген. Таму студирал бизнис администрација на Универзитетот Георг-Август по барање на неговите родители. Тој завршил студии во 1978 година како дипломиран бизнис.

Музички почетоци[уреди | уреди извор]

Веќе во текот на неговите училишни денови Болен компонирал музика. Од крајот на 1970-тите работел за хамбуршкиот музички издавач Интершонг како композитор и текстописец за бројни поп пејачи. Заедно со Холгер Гарбоде тој го основал дуото Монца, за што Тони Хендрик го продуцираше и го составил единствениот Здраво Такси Број 10 (Hello Taxi Number 10) во 1978 година. Тоа беше првиот рекорд на Болен. Од 1980 година работи како продуцент за берлинската компанија Ханза и како соло уметник под псевдонимот "Стив Бенсон". Првиот сингл беше "Не ја фрлам мојата љубов" (1980). Ова беше проследено со уште две синглови под наслов "Љубовта зема време" и "Ангел со сини очи". Ниту еден од овие записи не стигна во топ 100, што доведе до распаѓање на проектот во 1981 година.

Приватен живот[уреди | уреди извор]

Во 1983 година, Болен и неговата долгогодишна девојка Ерика Сауерленд, со која има три деца, се оженил. Во 1989 година, парот се разделил, а Болен започнал врска со Надја Абд ел Фарраг. Во 1996 година, парот се разделил, а Болен се оженил со Верона Фелдбуш. Бракот траеше само еден месец, а Фелдбуш даде причина за развод за да биде Болен претепан, што го негира тоа. Од 1997 до 2000 година повторно бил вмешан во Абд ел Фарраг.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Bohlen ließ sich einen Vornamen streichen“. tz.de. 1 August 2012. Посетено на 14 April 2018. (германски)
  2. „Dieter Bohlen: So reich ist der Pop-Titan wirklich (English: Dieter Bohlen: [Here's] how rich the Pop-Titan really is)“. mz-web.de. 20 May 2017. Посетено на 24 May 2018. (германски)