Династија Сфорца

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Династија Сфорца
Претходна династија Династија Висконти
Земја Италија
Прпадност Италијанско
Основана 1447
Основач Муцио Сфорца
Последен владетел
Милано:
Франческо II (1535)
Песаро:
Џан Галеацо (1519)
Титули

Имот Милано, Песаро, Градара
Крај на владеењето
Милано:
1500: Италијански војни
Песаро:
1519: Смртта на Галеацо
Две Сицилии:
1624
Следни гранки

незаконски

  • Динасрија Сфорца-Песаро (до 1519)
  • Динасрија Сфорца-Котигнола (до 1624)
  • Динасрија Сфорца-Чезарини

Династија Сфорца е италијанска аристократска фамиликја која во периодот од 1450 до 1535 година биле на чело со Миланското војводство.

Сфорца произлегува од еден кондотиер од селско потекло Џиакомо или Муцио Атендоло, понекогаш нарекуван Џијакомуцо во Котињола во Романа, роден во јуни 1369 година, водач на една банда од авантуристи. Тој го зел името "Сфорца". Неговиот вонбрачен син Франческо I Сфорца се оженил со Бјанка Марија Висконти, ќерка на Филипо Марија Висконти. По смртта на Филипо, Франческо станал војвода од Милано и на тој начин започнало управувањето на Миланското војводство од страна на династијата.

Владетели на Милано[уреди | уреди извор]

Владетели на Песаро и Градара[уреди | уреди извор]