Димитар Хаџикиров

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Роден 8 август 1912
Врбени, Леринско,  Грција
Починал 13 декември 1993
Пловдив,  Бугарија
Занимање партизан

Димитар Христов Хаџикиров (Врбени, Леринско - Пловдив, Бугарија, 13 декември 1993) — партизан од Егејска Македонија.

Биографија[уреди | уреди извор]

Димитар Христов Хаџикиров е роден на 8 август 1912 во леринското село Врбени, во семејството на мајка Петра и татко Христо Хаџикирови и како брат на Михал Хаџикиров, брат Ташо Киров и сестра Фота Хаџикирова/Фота Трпкова. Бил учесник како партизан во сите партзанства дури и во Граѓанската војна во Грција во 1946-1949 година. Бил емигрант во Узбекистан, Ташкент 1950-1956 каде живеел, работел и се оженил.

Подоцна емигрирал во Бугарија, Пловдив 1956-1993 каде живел, работел и се пензионирал. Починал по тешко боледување на 13 декември 1993 година во Пловдив, Бугарија.