Диелдрин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Диелдрин
Диелдрин
Назнаки
60-57-1 X mark.svgН
Jmol-3D слики Слика
Својства
Хемиска формула
Моларна маса 0 g mol−1
Густина 1.75 g/cm³
Точка на топење
Точка на вриење
Штетност
MSDS External MSDS
 Yes check.svgОк(што е ова?)  (завери)
Освен каде што е поинаку назначено, податоците се однесуваат за материјалите во нивната стандардна состојба (при 25 ° C, 100 kPa)
Наводи

Диелдринот претставува хлориран јаглеводород кој за првпат бил синтетизиран во 1948 година од J. Hyman & Co, Denver и се користел како инсектицид.[1]

See also[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. S. Kegley, B. Hill, S. Orme, PAN Pesticide Database, Pesticide Action Network, North America (San Francisco, CA. 2007), http://www.pesticideinfo.org

Надворешни врски[уреди | уреди извор]