Алдрин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Алдрин
Алдрин
Aldrin-from-xtal-3D-balls.png
Назнаки
309-00-2 X mark.svgН
ChemSpider 10292747
Jmol-3D слики Слика
Својства
Хемиска формула
Моларна маса 0 g mol−1
Точка на топење
Парен притисок 7.5 × 10−5 mmHg @ 20oC
Штетност
NFPA 704
NFPA 704.svg
0
2
0
 
 Yes check.svgОк(што е ова?)  (завери)
Освен каде што е поинаку назначено, податоците се однесуваат за материјалите во нивната стандардна состојба (при 25 ° C, 100 kPa)
Наводи

Алдринот претставува органохлорно соединение кое се користело како инсектицид во текот на седумдесеттите години од минатиот век. Денес е забрането се користење како инсектицид во многу земји.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Robert L. Metcalf “Insect Control” in Ullmann’s Encyclopedia of Industrial Chemistry” Wiley-VCH, Weinheim, 2002. doi:10.1002/14356007.a14_263