Дерматит

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Дерматит
Синоними Егзема
Dermatitis2015.jpg
Умерена форма на дерматит на рацете
Специјалност Дерматологија
Симптоми Јадеж, црвенило на кожата, осип[1]
Компликации Кожна инфекција[2]
Вообичаена појава Во детството[1][2]
Причинители Атопичен дерматит, алергиски контактен дерматит, иритантен контактен дерматит, стазен дерматит[1][2]
Дијагностички метод Во зависност од симптомите[1]
Слични состојби Шуга, псоријаза, херпетиформен дерматит, хроничен лихен симплекс[3]
Третман Емолиенси, стероидни кремови, антихистаминици[4][2]
Фреквенција 245 милиони (2015)[5]
Esculaap4.svg    Ве молиме, обрнете внимание на ова важно предупредување
во врска со темите од областа на медицината (здравјето).Дерматит или егзема е општ термин кој опфаќа повеќе кожни болести. Зборот дерматит потекнува од грчкиот јазик и значи воспаление на кожата.

Дерматит е алергиска реакција предизвикана од специфични алергени. На пример, кога кожата доаѓа во контакт со коприва тоа всушност обично предизвикува дерматит. Во главно, најкарактеристичните дерматити се:


Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име Ned2012.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име NIH2013.
  3. Ferri, Fred F. (2010). Ferri's differential diagnosis : a practical guide to the differential diagnosis of symptoms, signs, and clinical disorders (2nd издание). Philadelphia, PA: Elsevier/Mosby. стр. Chapter D. ISBN 0323076998. 
  4. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име Mc2012.
  5. GBD 2015 Disease and Injury Incidence and Prevalence, Collaborators. (8 октомври 2016 г). Global, regional, and national incidence, prevalence, and years lived with disability for 310 diseases and injuries, 1990-2015: a systematic analysis for the Global Burden of Disease Study 2015.. „Lancet“ том  388 (10053): 1545–1602. doi:10.1016/S0140-6736(16)31678-6. PMID 27733282. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Класификација
П · Р · П
Надворешни извори