Прејди на содржината

Дениз Текин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Дениз Текин
Основни податоци
Родено имеХатиџе Дениз Текин
Роден(а)7 јуни 1997(1997-06-07)(27 г.)
Измир, Турција
Занимање/ња
Години на активност2016–сега

Хатиџе Дениз Текин [1][2] (родена на 7 јуни 1997 година) е турска музичарка и текстописец . Нејзиниот интерес за музика започнал на 8-годишна возраст, кога почнала да свири na пијано и флејта. Таа се приклучила на различни локални музички групи за време на нејзините средношколски и средношколски години. На 16 години почнала да изведува музика во живо во мали кафулиња во својот град. Во исто време, таа споделувала свои снимки под прекарот Daphead на различни музички платформи и правеше кавери на познати песни и привлече внимание. Во 2017 година, таа го издала својот прв студиски албум наречен Kozakuluçka .

Животот и кариерата[уреди | уреди извор]

Родена е во Измир како дете на државен службеник, а првите години ги поминала во Конак . Нејзините родители студирале стоматологија, а детството го поминала во различни провинции. Најпрвин со семејството отишла во Мардин и таму завршила основно училиште. Потоа средното и средното образование го завршила во градот Газиантеп . Нејзиниот интерес за музика започна со пијано и флејта со охрабрување на нејзиниот татко. Во Газиантеп, таа ги споделила своите музички дела на платформи за споделување музика како што е SoundCloud и привлекла големо внимание.[3] Нејзините снимки во овој период биле преслушани меѓу 1 и 7 милиони пати на YouTube .[4][5] Откако создала адекватна публика, таа одржала концерти во големите градови како најубавиот Истанбул, Анкара, Измир и Анталија.[6][7][8] Во едно интервју во 2015 година, турскиот пејач Калбен го привлекол вниманието на инструментите и гласот на Текин.[9] По напуштањето на Газиантеп, таа започнала да студира западни јазици и книжевност на Универзитетот Богазичи .[3] Во 2017 година, на деветнаесетгодишна возраст, таа го издаде својот прв студиски албум Kozakuluçka, кој се состои од девет песни. Во овој албум таа обработила и песни како „Бени Вур“ од Ахмет Каја и Јусуф Хајалоглу.[10]

Подоцна изведе голем број песни заедно со Џан Озан .[11]

Дискографија[уреди | уреди извор]

Албуми
 • Козакулучка (2017)
Синглови
 • „Хеп Отуруп Бекледим“ (2017)
 • „Чозулмез“ (2018)
 • „Јилдизлар“ (2019)
 • „Хеп Сонрадан“ (2020)
 • „Не Јапсам Јанарим“ (2020)
 • „Аман Ајрилик“ (2020)
 • „Гунеше Догру“ (2020)

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Gaziantep Kolej Vakfı. „GKV ATATÜRK'Ü ANMA İL TÖRENİ BÜYÜK BEĞENİYLE İZLENDİ“. Архивирано од изворникот на 8 March 2018. Посетено на 7 March 2018.
 2. SonDakika.com. „Reklamı Kapat Şahinbey Lions Kulüpten Eğitime Büyük Destek“. Архивирано од изворникот на 8 March 2018. Посетено на 7 March 2017.
 3. 3,0 3,1 Arslan, Güliz. „Artık star'lık diye bir şey kalmadı“. Hürriyet. Архивирано од изворникот на 7 May 2017. Посетено на 24 April 2017.
 4. Kavukluoğlu, Suat. „Bu gençler ateş ediyor“. NTV Sanat. Архивирано од изворникот на 2017-04-24. Посетено на 24 April 2017.
 5. „Deniz Tekin Kadıköy Sahne'de“. Karnaval. Архивирано од изворникот на 12 April 2017. Посетено на 24 April 2017.
 6. Akyıldız, Tolga. „İşte internetteki müzik platformlarının yeni fenomenleri:“. Hürriyet Kelebek. Архивирано од изворникот на 5 February 2017. Посетено на 24 April 2017.
 7. „Deniz Tekin İlk Albümünü Çıkardı!“. Wagazin. Архивирано од изворникот на 7 May 2017. Посетено на 24 April 2017.
 8. „Deniz Tekin- Kozakuluçka“. Milliyet Sanat. Архивирано од изворникот на 7 May 2017. Посетено на 24 April 2017.
 9. „Sahnelere 'bayram günü gibi gelen': Kalben“. Hürriyet. Архивирано од изворникот на 2 August 2016. Посетено на 24 April 2017.
 10. „Babylon 24 Nisan haftası programında neler var?“. Milliyet. Архивирано од изворникот на 7 May 2017. Посетено на 24 April 2017.
 11. Akyıldız, Tolga. „Kendi yolunu bulmuş bir müzisyen“. Hürriyet. Архивирано од изворникот на 25 November 2018. Посетено на 1 April 2020.