Демиен Шазел

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Демиен Шазел
Шазел во 2014 година
Роден(а)Демиен Сајр Шазел
19 јануари 1985 (1985-01-19) (36 г.)
Провиденс, Род Ајленд
Алма матерХарвард
ЗанимањеРежисер, сценарист
Активен период2008–сè уште
СопружникЏасмин Мекглејд
 (в. 2010; раз. 2014)
РодителиБернард Шазел
Селија Шазел
Потпис

Демиен Шазел (англиски: Damien Chazelle) - американски филмски режисер.

Творештво[уреди | уреди извор]

Шазел ја започнал кариерата во 2009 година, со нискобуџетниот филмГај и Медлин на клупа во паркот“ (Guy and Madeline on a Park Bench), снимен со непрофесионални глумци, а инспириран од францускиот нов бран и од раните дела на Џон Касаветес. Иако доживеал успех на повеќе фестивали, филмот останал без дистрибуција по кино-салите. Во 2014 година го режирал филмот „Ритамот на лудилото“ (Whiplash) којшто бил номиниран за наградата „Оскар“ во пет категории, а освоил три „Оскари“. Две години подоцна, Шазел го снимил мјузиклот „Ла Ла Ленд“, кој постигнал голем успех и освоил седум награди „Златен глобус“.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Ѓорѓи Јаневски, „La La Land (Ла Ла Ленд)“, Економија и Бизнис, година 18, број 224, февруари 2017, стр. 96-97.

External links[уреди | уреди извор]