Делта Ориноко

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Делта Ориноко
Делта дел Ориноко
Delta del Orinoco.jpg
Зајдисонце на Делта Ориноко
RegionNatural DeltaOrinoco.png
Географска карта на природниот регион Делта Ориноко.
МестоДелта Амакуро, Монагас & Сукре, Венецуела
Координати9°N 61°W / 9° СГШ; 61° ЗГД / 9; -61Координати: 9°N 61°W / 9° СГШ; 61° ЗГД / 9; -61
Дел одслив на Ориноко
Површина43,646 km2 (16,852 ми)

Делтата Ориноко е огромна речна делта на реката Ориноко, сместена во источна Венецуела.

Локација[уреди | уреди извор]

Делтата Ориноко е еден од осумте природни региони на Венецуела. Ја опфаќа целата држава Делта Амакуро и неколку квадратни километри од државата Монагас и државата Сукре, сочинувајќи ги сите устија на Ориноко. Поделен е на два дела: главен, на најсеверниот дел од системот, сместен помеѓу Кано Манамо и левиот брег на Кано Арагуао, каде што се основани мнозинството села, вклучувајќи ја и главниот град на државата Тукупита, и секундарното, помеѓу десниот брег на Кано Арагуао и Рио Гранде.

Народот Варао живее во регионот.

Хидрологија[уреди | уреди извор]

Делтата е во облик на вентилатор, формирана од реката Ориноко додека се разделува на бројни дистрибутери, наречени кањос, кои навиваат низ делтата на патот кон морето. Главниот дистрибутер е наречен Рио Гранде, кој се испразнува на југ-југоисток преку јужниот дел на делтата, а вториот голем дистрибутер е Кано Манамо, кој тече кон север по западниот раб на делтата. Површината на овој регион е приближно 43.646 км2. Делтата Ориноко се карактеризира со тоа што не е центрична, нема лагуна и е океанска, нешто слична на делтата на реката Нигер. Секојдневните плими и осеки ја носат морската вода нагоре во „кањос“, предизвикувајќи „макарео“ или порока и го менуваат правецот на проток на вода, барем на површината.

Животна средина[уреди | уреди извор]

Преовладувачката вегетација е во екорегионот на мочуришните шуми Делта Ориноко. [1] По должината на крајбрежјето и речните маргини има делови од мангрови Амазон-Ориноко-Јужна Кариба, поточно екорегионот мангрови на Гвајана. [2] [3] На запад, и поблиску до крајбрежјето, има закрпи на екорегионот на мочуриштата Ориноко. [4]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Schipper.
  2. Amazon-Orinoco ... Myers.
  3. Tognetti, Burdette & Schipper.
  4. WildFinder – WWF.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]