Дворец Монсоро-Музеј на современата уметност

Од Википедија — слободната енциклопедија
Дворец Монсоро-Музеј на современа уметност
Château de Montsoreau-Musée d'art contemporain
Дворец Монсоро-Музеј на современа уметност
Карта
Основан2016
Место Франција Монсоро
Координати47°12′56″ N; 0°03′44″ E / 47.2156° СГШ; 0.0622° ИГД / 47.2156; 0.0622Координати: 47°12′56″ N; 0°03′44″ E / 47.2156° СГШ; 0.0622° ИГД / 47.2156; 0.0622
ТипСовремена уметност
Фонд1000
Посетеност50,000
ПретседателФилип Меајл
Мреж. местоchateau-montsoreau.com
Долина на Лоара, помеѓу Сули на Лоара и Шалон на Лоара
светско наследство на УНЕСКО
Место Франција
Дел одЕвропа и Северна Америка
КритериумКултурен: i, ii, iv
Навод933
Запис2000 (24. заседание)

Дворец Монсоро (француски: Château de Montsoreau, (француски: Château de Montsoreau-Musée d'art contemporain) е музеј на современа уметност во Дворецот Монсоро во долината на Лоара во Франција.[1][2][3][4] Музејот е основан во 2016 година од Филип Меајл и се наоѓа во Монсоро.[5]

Историја[уреди | уреди извор]

Се наоѓа во Франција, во одделот на Мен и Лоара. Дворецот Монсоро бил изграден во долината на Лоара во 1455 година од Жан де Шамбус, виш советник на кралот Чарлс VII. Дворецот се наоѓа на сливот на две реки: Лоара и Виена, кој ја утврди својата стратешка вредност како тврдина, овозможувајќи контрола на реката. Дворецот има посебна осумаголна кула за набљудување, која била изградена во италијанскиот стил на XV век.

Градење[уреди | уреди извор]

Дворецот Монтсоро-Музеј на современа уметност е поставен во Дворецот Монтсоро, еден од најпознатите замоци на Лоара. Во 1862 година, Дворецот бил запишан во државниот список на историски споменици. Во 1913 година, Дворецот паднал во рацете на Генералниот совет на Мен и Лоара, кој започнал реставрација. Реставрацијата траеше од 1923 до 1932 година.

Таа е една од првите ренесансни замоци во Франција, која е дел од долината на Лоара од Сули-сур-Лоар до Шалон-сур-Лоар на списокот на светско наследство на УНЕСКО.[6].

Историја на создавање[уреди | уреди извор]

Во 2015 година, Филип Меајл потпиша долгорочен договор за закуп за период од 25 години со претседателот на Одделот за Мен и Лоара на имотот на Дворецот Монтсоро. По истекувањето во печатот, веднаш започна аргументот за продажба на првокласно француско наследство на приватно лице.[7][8] Градоначалникот на Монтсоро, изјави дека е чест за неговиот град да биде избрана да ја прими познатата светска колекција на современа уметност, како колекцијата Филип Мејер. Претседателот Кристијан Гилетизјави дека е, што тој и неговиот тим ја искористија ретката можност за нивната територија во поглед на образованието и видливоста.[9][10]

Постојана колекција[уреди | уреди извор]

Во моментов, најголемата колекција уметнички дела од светот од концептуалната група уметници Уметност и Јазик се чува во Дворецот Монтсоро-Музеј на современа уметност.[11][12][13]

Дворецот Монтсоро-Музеј на современа уметност[уреди | уреди извор]

Привремени изложби[уреди | уреди извор]

Наградата Франсоа Морелет[уреди | уреди извор]

Од 2016 година, Дворецот Монтсоро-Музеј на современа уметност соработуваше со Националните книги и денови за вино во Сомур, за годишно наградуваье на еден писател-уметнички критичар со наградата Франсоа Морелет.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Шамбор (дворец)

Белешки[уреди | уреди извор]

 1. „L'Art contemporain réinvente Montsoreau“ (француски). ouest-france.fr. 2016.
 2. Chernick, Karen (2019-09-20). „The Collector Who Turned a 15th-Century French Castle into a Contemporary Art Destination“. Artsy (англиски). Посетено на 2019-10-23.
 3. „Combining Past, Present and Future: The Contemporary Art Museum at Château de Montsoreau“.
 4. „Philippe Méaille: "It is time we take responsibility and repair the climate and the planet. This is what I call prospective ecology" - Thrive Global“. thriveglobal.com (англиски). Посетено на 2019-10-23.
 5. „Le Château de Montsoreau à l'ère Conceptuelle“ (француски). lemonde.fr. August 2016. Архивирано од изворникот на 2017-08-03. Посетено на 2019-02-20.
 6. „Quand la peinture sort de sa toile : Art & Language à Montsoreau“. AOC media - Analyse Opinion Critique (француски). 2018-10-22. Посетено на 2019-01-06.
 7. „Montsoreau-Polémique : faut-il confier le château à un collectionneur ?“ (француски). courrierdelouest.fr. 18 June 2015.
 8. „Le château de Montsoreau cédé à un collectionneur ?“ (француски). ouest-france.fr. 20 June 2015.
 9. „Chçateau de Montsoreau, un pied dans la Loire, l'autre dans l'art contemporain“ (француски). angersmag.info. 20 June 2015. Архивирано од изворникот на 2017-07-01. Посетено на 2019-02-20.
 10. „De l'art contemporain au Château de Montsoreau“ (француски). ouest-france.fr.
 11. „MACBA banks on History“. Artinamericamagazine.com. 2011.
 12. „Largest collection of radical conceptualists Art & Language finds home in a French château“. artnet.com. 2015.
 13. „Philippe Méaille installe sa collection au Château de Montsoreau“ (француски). connaissancedesarts.com. 2016.
 14. „Agnès Thurnauer-Art & Language : une pensée commune de l'art“ (француски). lequotidiendelart.com. 2016.
 15. „Agnès Thurnauer: a History of Painting“. e-flux.com. 3 August 2016.
 16. „Ettore Sottsass ou la liberté guidant l'artiste“ (француски). lemonde.fr. 2017.
 17. „The Met celebrates Ettore Sottsass: the designer who put the fun into function“. Financial Review (англиски). 2017-08-14. Посетено на 2017-08-15.
 18. „A Historic Conceptual Art Group Has Taken Over a French Château“. Hyperallergic (англиски). 2019-10-14. Посетено на 2019-10-23.
 19. „Saumurois. Charlotte Moorman « s'installe » pour quatre mois au château-musée de Montsoreau“.
 20. „Prix François Morellet | artpress“. artpress (француски). Посетено на 2018-01-21.
 21. „Prix François Morellet“. Château de Montsoreau-Museum of Contemporary Art website. 2017.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]