Монсоро

Координати: 47°12′59″N 0°03′25″E / 47.2164° СГШ; 0.0569° ИГД / 47.2164; 0.0569
Од Википедија — слободната енциклопедија
Монсоро
Montsoreau
Дворецот Монсоро и Лоара.
Монсоро is located in Франција
Монсоро
Монсоро
Координати: 47°12′59″N 0°03′25″E / 47.2164° СГШ; 0.0569° ИГД / 47.2164; 0.0569
ЗемјаФранција
РегионЛоарски Крај
ДепартманМен и Лоара
ОкругСомур
КантонСомур
Управа
 • Градоначалник (2014–2020) Жерар Персин
Површина15,19 км2 (2,00 ми2)
Население (2016)2447
 • Густина86/км2 (220/ми2)
INSEE/Пошт. бр.49219 / 49730
Надм. висина27 м
(прос. 36 м)
1 Катастарски податоци, каде не се вбројани езера, бари и ледници > 1 км2 и речни устија. 2 Единечно пребројување: жителите на повеќе општини (на пр. студенти и воени лица) се бројат само еднаш.

Монсоро (француски: Montsoreau) — општина во регионот Лоара во департманот Мен и Лоара во Франција. Монсоро е оддалечен околу 250 километри од Париз.

Според податоците од 2015 година, бројот на населението бил 447 жители, а густината на населението 86 жит./на км2.

Демографија[уреди | уреди извор]

Демографија (Монсоро)[1][2][3]

Клима[уреди | уреди извор]

Климатски податоци за Монсоро
Месец Јан Фев Мар Апр Мај Јун Јул Авг Сеп Окт Ное Дек Годишно
Највисока забележана °C (°F) 16.9
(62.4)
20.8
(69.4)
23.7
(74.7)
29.2
(84.6)
31.8
(89.2)
36.7
(98.1)
37.5
(99.5)
39.8
(103.6)
34.5
(94.1)
29.0
(84.2)
22.3
(72.1)
18.5
(65.3)
39.8
(103.6)
Прос. висока °C (°F) 11.1
(52)
12.1
(53.8)
15.1
(59.2)
17.4
(63.3)
22.5
(72.5)
27
(81)
26.4
(79.5)
27.2
(81)
21.6
(70.9)
19.9
(67.8)
12.7
(54.9)
9.2
(48.6)
19.2
(66.6)
Сред. дневна °C (°F) 6.2
(43.2)
8.2
(46.8)
10.8
(51.4)
10.9
(51.6)
16.5
(61.7)
20.6
(69.1)
20.8
(69.4)
21.4
(70.5)
16.5
(61.7)
15
(59)
8.5
(47.3)
5.9
(42.6)
14.1
(57.4)
Прос. ниска °C (°F) 8.8
(47.8)
4
(39)
6.5
(43.7)
4.5
(40.1)
10.6
(51.1)
14.2
(57.6)
15.3
(59.5)
15.3
(59.5)
11.2
(52.2)
10.2
(50.4)
4.4
(39.9)
2.6
(36.7)
9.0
(48.2)
Прос. врнежи мм (ин) 66
(2.6)
35
(1.38)
50
(1.97)
3.5
(0.138)
45
(1.77)
51
(2.01)
27
(1.06)
15.5
(0.61)
34
(1.34)
11.5
(0.453)
29
(1.14)
40
(1.57)
411
(16.18)
Прос. бр. снежни денови 1.7 1.9 1.4 0.2 0.1 0.0 0.0 0.0 0.0 0.0 0.4 1.3 7.0
Прос. релативна влажност (%) 88 84 80 77 77 75 74 76 80 86 89 89 81.3
Сред. бр. сончеви часови месечно 69.9 90.3 144.2 178.5 205.6 228 239.4 236.4 184.7 120.6 67.7 59.2 1.824,5
Извор бр. 1: Climatologie mensuelle à la station de Montreuil-Bellay.[4]
Извор бр. 2: Infoclimat.fr (humidity, snowy days 1961–1990)[5]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Des villages de Cassini aux communes d'aujourd'hui
  2. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2019-03-27. Посетено на 2019-11-25.
  3. Recensement de la population
  4. „Climatologie de l'année 2017 à Montreuil-Bellay – Grande-Champagne“. infoclimat.fr (француски).
  5. „Normes et records 1961–1990: Angers-Beaucouzé (49) – altitude 50m“ (француски). Infoclimat. Посетено на 9 January 2016.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]