Дамјан Симитчиев

Од Википедија — слободната енциклопедија
Дамјан Симитчиев
Роден 1873
Прилеп, Османлиско Царство
Починал 1941
Прилеп
Занимање фармацевт

Дамјан Симитчиев (Прилеп, 1873 - 1941) — македонски фармацевт.

Животопис[уреди | уреди извор]

Симитчиев е роден во Прилеп во 1873 година. Фармација завршил во Лиеж, Белгија во 1898 година, како прв фармацевт во Прилеп. По 1900 отворил самостојна аптека. Покажал афинитет кон превентивната дејност и бактериологијата што ја изучувал во Лиеж до 1936 година. По враќањето во Прилеп го образовал населението и вовел задолжителна вакцинација на децата[1].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Македонска енциклопедија. II (прво. изд.). Скопје: МАНУ. стр. 1358. ISBN 978-608-203-024-2 Проверете ја вредноста |isbn=: checksum (help).