Прејди на содржината

ДС автомибили

Од Википедија — слободната енциклопедија
ДС автомибили
ДејностQ112166072
Автомобилска индустрија Уреди на Википодатоците
ОсновачGroupe PSA Уреди на Википодатоците
Седиште
Матично претпријатие
Stellantis
Ситроен Уреди на Википодатоците
Мреж. местоwww.dsautomobiles.com Уреди на Википодатоците

ДС авомобили (јазик француски|DS Automobiles) е  француски произведувач на луксузни автомобили, кои се наоѓаат во саставот на ПСА група.

Историјат[уреди | уреди извор]

Ситроен  со почеткот на 2009 година започнал со развојот под брендот ДС, што значи Different Sprit или Distinctive Series, иако поврзаноста со легендарниот модел на Ситроеновata ајкула односно со ДС e очигледнa.[1]

Од 2015 година премиум моделите на Ситроен кои имаат ознака ДС, се продаваат во Европа како издвоена, то ест како самостална автомобилска марка. Во Кина тоа е направено уште во 2012 година. ДС ја задржал платформата и бизнисот во рамката на ПСА, но се разликува од Ситроеновите автомобили користејќи одвоени производни и инженерски стандарди.[2]

Серијата на ДС автомобилите е започната со премиум моделот ДС3  со почетокот на 2010 година, автомобилот кој се засновувал на Ситроен Ц3. Ситроен ДС3 е заснован на концепт Ц3 Puriel и Ситроен ДС инсајд концеп. Во 2010 година е прогласен за автомобил на годината од страна на Топ Гир магазинот.[1] Во 2013 година бил најпродаваниот во класата на премиум мали автомобили со удел од 40% на европскиот пазар.

Во 2010 година излегува автомобил во компакт класа Ситроен ДС4, а во 2011 година излегува ДС5 како ексклузивен компакт автомобил. Тие на задниот дел  имале нов лого на ДС, додека напред го имале познатото двојно стропило на Ситроен. Моделите ДС 5ЛС и ДС 6 се продаваат само во Кина.[3]  Во 2017 година на саемот во Женева претставен е луксузниот теренски автомобил ДС 7 кросбак.

Модели[уреди | уреди извор]

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „DS automobiles o brendu“. autoexclusive.rs. Посетено на 8 март 2017.
  2. „Citroenov luksuzni brend DS postaje zasebna marka“. b92.net/automobili. Посетено на 8 март 2017.
  3. „Citroen DS 6WR (2014) first official pictures“. carmagazine.co.uk. Посетено на 8 март 2017.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]