Густав IV Адолф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Густав IV Адолф од Шведска
Густав IV Адолф од Шведска

Густав IV Адолф“ или „Густав IV Адолф[1] (1 ноември 1778 – 7 февруари 1837) бил крал на Шведска од 1792 година до 1809 година кога бил соборен со државен удар. Тој исто така бил последниот шведски монарх кој бил владетел на Финска. Окупацијата на Финска во 1808-09 година од страна на руските сили била непосредна причина за насилното соборување на Густав од страна на офицерите на неговата сопствена армија. По неговата абдикација на 29 март 1809 година, набрзина бил напишан Инструмент за владата, кој сериозно ги ограничил овластувањата на монархијата. „Инструментот“ бил усвоен во 1809 година на 6 јуни, Националниот ден на Шведска сега како и во негово време. Тој останал во сила сè додека не се заменил во 1974 година. Круната (сега со строго ограничени овластувања) му била предадена на вујкото на Густав, Карл XIII, кој немал легитимни деца; овој недостаток на наследници ја поттикнал потрагата по наследник, кој бил пронајден следната година во лицето на Жан-Батист Жил Бернадот, првиот монарх на сегашното кралско семејство.[2]

Ран живот[уреди | уреди извор]

Густав Адолф на седумгодишна возраст.

Густав Адолф е роден во Стокхолм. Тој бил син на Густав III од Шведска од неговата сопруга, кралицата Софија Магдалена. Неговата мајка, Софија Магдалена, била најстарата ќерка на Фредерик V од Данска и неговата прва сопруга Луиз од Велика Британија.

Густав Адолф бил под туторство на Хедвиг Софија фон Розен и нејзините заменици Брита Еба Селестина фон Стауден и Марија Аурора Угла до четиригодишна возраст. Тој потоа бил израснат под покровителство на неговиот татко и либерално настроениот Нилс фон Розенштајн. По убиството на Густав III во март 1792 година, Густав Адолф го наследил тронот на 14-годишна возраст, под регентство на неговиот вујко, Карл, војводата од Седерманланд, кој подоцна требало да стане крал Карл XIII од Шведска кога неговиот внук бил принуден да абдицира. и бил протеран од земјата во 1809 година.

Во август 1796 година, неговиот вујко регентот договорил младиот крал да го посети Санкт Петербург. Намерата била да се договори брак меѓу младиот крал и големата војвотка Александра Павловна, внука на Екатерина Велика. Сепак, целиот аранжман се засновал на непоколебливото одбивање на Густав да и дозволи на неговата планирана невеста слобода на богослужба според обредите на Руската православна црква. Се чини дека никој не се сомневал во можноста во тоа време дека емоционалните проблеми би можеле да лежат во коренот на абнормалната побожност на Густав. Напротив, кога тој станал полнолетен таа година, и со тоа ставил крај на регентството, имало многумина кои предвреме си честитале на фактот дека Шведска сега нема вознемирувачки гениј, туку економичен, богобојазлив, вообичаен монарх.

Политика[уреди | уреди извор]

Брзото отпуштање од Густав Адолф на генерално одвратниот Густаф Адолф Ројтерхолм, водечкиот советник на војводата-регент, уште повеќе ја зголемило неговата популарност. На 31 октомври 1797 година Густав се оженил со Фридерике Доротеја, внука на Карл Фридрих, Маркграв од Баден, брак што се чинело дека ќе предизвика војна со Русија. Навистина, ужасот на кралот од јакобинизмот бил интензивен и го натерал да стане сè попосветен на опстанокот на Европа, до точка што го одложил крунисувањето за неколку години. Како и да е, нередот на државните финансии, во голема мера наследен од војната на Густав III против Русија, како и раширените неуспеси на земјоделските култури во 1798 и 1799 година, го принудиле да ги отповика имотите во Норшепинг во март 1800 година и на 3 април истата година. Кога кралот наишолл на сериозно противење во Риксдагот, тој решил никогаш да не отповика друг.

Губење на Финска[уреди | уреди извор]

Неговото владеење било несреќно и требало ненадејно да заврши. Во 1805 година, тој се приклучил на Третата коалиција против Наполеон. Неговата кампања поминала лошо и Французите ја окупирале Шведска Померанија. Кога неговиот сојузник, Русија, склучила мир и склучила сојуз со Франција во Тилзит во 1807 година, Шведска и Португалија останале како европски сојузници на Велика Британија. На 21 февруари 1808 година, Русија ја нападнала Финска, со која владеела Шведска, со изговор дека ја принудиле Шведска да се приклучи на Континенталниот систем на Наполеон. Данска и објавила војна на Шведска. За само неколку месеци подоцна, речиси цела Финска била изгубена од Русија. Како резултат на војната, на 17 септември 1809 година, со Договорот од Хамина, Шведска ѝ ја предала источната третина од Шведска на Русија. Било основано автономното Големо кнежевство Финска во рамките на Империјална Русија.

Државен удар и абдикација[уреди | уреди извор]

Апсењето на Густав IV Адолф

Неспособното и непредвидливо лидерство на Густав Адолф  во дипломатијата и војната го забрзале неговото затворање преку заговор на армиските офицери.

На 7 март 1809 година, потполковникот Георг Адлерспар, командант на дел од таканаречената западна армија стационирана во Вермланд, го предизвикал Пучот од 1809 година со подигање на знамето на бунтот во Карлштад и започнувајќи да маршира кон Стокхолм. За да го спречат кралот да им се придружи на лојалните трупи во Сканија, на 13 март 1809 година седуммина од заговорниците предводени од Карл Јохан Адлеркреуц упаднале во кралските станови во палатата, го зазеле кралот и го затвориле него и неговото семејство во замокот Грипшолм; вујкото на кралот, војводата Карл, потоа бил убеден да го прифати раководството на привремената влада, која била прогласена истиот ден; и советот, набрзина бил повикан, свечено одобрено на револуцијата.

На 29 март Густав IV Адолф, за да ја спаси круната за својот син, доброволно абдицирал; но на 10 мај, Риксдагот насталежите, во кој доминирала војската, објавиле дека не само Густав, туку и целото негово семејство го загубило тронот, можеби изговор да го исклучат неговото семејство од наследството врз основа на гласините за неговата нелегитимност. Сепак, поверојатна причина е тоа што револуционерите се плашеле дека синот на Густав, доколку го наследи престолот, ќе се одмазди за симнувањето на неговиот татко кога ќе биде полнолетен. На 5 јуни, вујкото на Густав бил прогласен за крал Карл XIII, откако го прифатил новиот либерален устав, кој бил ратификуван следниот ден. Во декември Густав и неговото семејство биле пренесени во Германија. Во 1812 година тој се развел од сопругата.

Во егзил Густав користел неколку титули, меѓу кои и грофот Готорп и војводата од Холштајн-Еутин, и конечно се населил во Сент Гален во Швајцарија каде живеел во мал хотел во голема осаменост и беда, под името полковник Густафсон. Таму доживеал мозочен удар и починал. Погребан е во Моравија. На предлог на шведскиот крал Оскар II неговото тело конечно било донесено во Шведска и погребано во црквата Ридархолм.

Семејство[уреди | уреди извор]

Прошетка со неговата сопруга кралицата Фредерика

Во 1797 година се оженил со Фредерика Доротеа Вилхелмина од Баден (1781–1826), со која имале пет деца:

  1. Престолонаследник Густав, по 1809 година познат како Густаф Густафсон, принц од Васа (9 ноември 1799 - 1877 година). Тој служел како офицер во служба на Хабсбурзите од Австрија, а со неговата сопруга принцезата Луиз Амели од Баден, добил син кој починал во детството и ќерка Карола, сопруга на кралот Алберт од Саксонија. Таа починала без деца.
  2. Принцезата Софија Вилхелмина (21 мај 1801 - 1865 година). Се омажила за големиот војвода Леополд од Баден, а нивната внука Викторија од Баден се омажила за шведскиот крал на Бернадот, Густаф V . (Со тоа сегашниот крал Карл XVI Густаф од Шведска е наследник на Густав IV. )
  3. Принцот Карл Густаф, Големиот војвода од Финска, војводата од Смоланд (Дротнингхолм, 2 декември 1802 година - Хага, 10 септември 1805 година)
  4. Принцезата Амалија (Стокхолм, 22 февруари 1805 година – Виена, 31 август 1853 година), немажена и без проблеми
  5. Принцезата Сесилија (22 јуни 1807 - 1844), се омажила за Август, великиот војвода од Олденбург, и имала проблеми.

До 1812 година, Густав Адолф се развел од својата сопруга, а после тоа имал неколку љубовници, меѓу кои и Марија Шлегел, која му го дала синот Адолф Густафсон (1820-1907).

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Дејвид Вилијамсон во „Кралевите и кралиците на Дебрет на Европа“ ISBN 0-86350-194-X стр. 125, 134 , 194, 207
  2. Cronholm, Neander N. (1902). A History of Sweden from the Earliest Times to the Present Day. ch 37 pp 203-19

Литература[уреди | уреди извор]

  • Арнолд Бартон, Скандинавија во револуционерната ера, 1760–1815, 1986 година,ISBN 0-8166-1392-3.
  • Стен Карлсон, Густаф IV Адолф, 1946 година.