Гунила Персон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Гунила Персон
Гунила Персон (2013)
Роден(а)31 декември 1958 (1958-12-31) (63 г.)

Соња Гунила Персон (родена на 31 декември 1958 година) е шведска поранешна манекенка и актуелна телевизиска личност. [1] [2] Таа е ќерка на Нилс Ерик Персон (1920–1998) и Ајрис Стрид (родена 1926 година).

Кариера[уреди | уреди извор]

Персон работела како водач на тури и по новинарските студии ја започнала својата кариера во Sveriges Radio каде работела како водителка на едночасовно забавно шоу за познати личности, правејќи интервјуа со познати личности. [3] [4]

Моделирање[уреди | уреди извор]

Персон учествувала на натпреварот за моделирање Damernas Värld (шведско женско списание) во 1983 година, Лицето од 80-тите, откако нејзиното момче пратило слики без нејзино знаење. Ајлин Форд, една од судиите на натпреварот, ја контактирала и ја вработила во нејзината агенција во Њујорк Сити во 1983 година, иако Персон не победила на натпреварот. [5] [6] Таа исто така била вработена и работела за Elite Model Management . Таа се појавила на насловната страница на голем број списанија, вклучително и за германското издание на Bazaar, [7] и била модел за долна облека за La Perla. [7]

Во доцните 1970-ти, Персон се преселила од Шведска во Далас, САД, подоцна се преселила во Њујорк, каде што живеела многу години. [3] Студирала во актерската школа на Стела Адлер. Таа се преселила во Калифорнија за да учествува на Svenska Hollywoodfruar, а на почетокот на 2015 година Персон била принудена да го напушти нејзиниот стан во Менхетен, Њујорк од страна на нејзиниот сопственик. [8]

Телевизија[уреди | уреди извор]

Персон се појавила во мала улога во сапунската опера Далас од 1980-тите додека живеела во Далас. [3] [5]

Персон го имала своето телевизиско деби во 2010 година во реалити серијата Svenska New holllywoodfruar ( шведски нови холивудски жени): серијата траела една сезона и се емитувала на ТВ3 . [9] Таа, исто така, учествувала во осум сезони на Svenska Hollywoodfruar ( шведски холивудски сопруги ) од 2017 година, [ потребно е ажурирање ] исто така и на ТВ3. [10] Персон учествувала во реалити серијата за познати личности Realitystjärnorna på godset ( Ѕвездите на реалноста во Манор ) во 2014 година, [11] и во 2015 година добила свое шоу наречено Gunilla tycker till ( Гунила го кажува своето мислење ) каде нејзините обожаватели гласале за различни професии што таа морала да се проба. [12] Персон, исто така, добила шоу за вести во 2017 година наречено The Gunilla Show на viafree . Во февруари 2013 година, Персон била гостин на Schulman шоу кое се емитува на веб страницата на Aftonbladet и презентирани од страна на Алекс Schulman . [13] Персон снимила музичко видео со раперот Дог Догелито во 2015 година. [14] Во октомври 2015 година, Персон била гостин во норвешкото ток-шоу God kveld Norge! . [15]

На 13 април 2017 година, домот на Персон во Пацифик Палисадес, кој се појавил во Свенска Холивудфруар, бил тешко оштетен од пожар. [16] [17] За време на инцидентот е повредена 91-годишната мајка на Персон. [16] [18]

Во 2018 година, Персон учествувала во славната верзија на Најголем губитник, емитувана на ТВ4 . [19]

Личен живот[уреди | уреди извор]

Гунила Персон била во брак со Стивен Линвил од 1984 до 1990 година, кого го запознала на час по глума во Далас . [20] [21] Таа живеела во станот на Френсис Келог во Њујорк кон крајот на 1980-тите, а во тоа време имала романса со принцот Алберт од Монако . [22] Нејзиното момче бил развивачот на хотели Патрик Елис од 1990 до 1995 година. [23]

Таа има ќерка чие име е Ерика, која е родена во август 2002 година. [24] Нејзината мајка Ајрис живее со нејзината ќерка.

На 22 мај 2018 година, Персон била уапсен од полицијата на Палм Бич под обвинение за голема кражба за кражба на очила за сонце. [25] Таа била ослободена следното утро откако платила обврзница од 5.000 долари. [26]

Наводи[уреди | уреди извор]

 

 1. „Gunilla Person - Story“. TV3.se. Архивирано од изворникот на 28 December 2011. Посетено на 7 February 2016.
 2. „Gunilla: Hela världen firar min födelsedag“. Aftonbladet (шведски). Архивирано од изворникот на 7 February 2016. Посетено на 2 January 2016.
 3. 3,0 3,1 3,2 „Hollywoodfrun Gunilla Persson: Min dotter räddade mig från ensamheten“ (шведски). 13 October 2015. Архивирано од изворникот на 21 October 2015. Посетено на 14 October 2015. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „aretrunt.se“ е зададен повеќепати со различна содржина. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „aretrunt.se“ е зададен повеќепати со различна содржина.
 4. „Gunilla Perssons största misstag – att förhållandet med Lasse Hallström tog slut“. Expressen (шведски). Архивирано од изворникот на 7 February 2016. Посетено на 14 October 2015.
 5. 5,0 5,1 „Svenska Hollywoodfrun lanserar hälsojuice i USA“. Kurera.se (шведски). 4 February 2013. Архивирано од изворникот на 7 February 2016. Посетено на 14 October 2015. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „kurera.se“ е зададен повеќепати со различна содржина.
 6. „Gunilla Persson i exklusiv intervju: "Britt var ju anställd för att provocera mig!" (шведски). 13 January 2014. Архивирано од изворникот на 6 August 2015. Посетено на 14 October 2015.
 7. 7,0 7,1 „Gunilla Persson om sina 4 stilhemligheter“. Allt om mode (шведски). Архивирано од изворникот на 7 February 2016. Посетено на 14 October 2015.
 8. „Gunilla Persson i vräkningsbråk“. Expressen (шведски). Архивирано од изворникот на 21 October 2015. Посетено на 20 October 2015.
 9. „Gunilla Persson i "Svenska New holiywoodfruar": Jag valde bort Lasse Hallström – Klick! – Nöjesbladet – Aftonbladet“. Aftonbladet (шведски). Архивирано од изворникот на 3 July 2015. Посетено на 14 October 2015.
 10. „Gunilla Persson“ (шведски). Архивирано од изворникот на 22 October 2015. Посетено на 14 October 2015.
 11. „Gunilla om stormen kring slottssåpan“. Aftonbladet (шведски). Архивирано од изворникот на 18 August 2015. Посетено на 14 October 2015.
 12. „Gunilla Persson om tårarna i "Gunilla tycker till" – Nöje“. Expressen (шведски). Архивирано од изворникот на 14 October 2015. Посетено на 14 October 2015.
 13. „Schulman Show“. Aftonbladet TV. Архивирано од изворникот на 7 February 2016. Посетено на 18 October 2015.
 14. „Gunilla Perssons musikvideo – rappar med Dogge Doggelito“ (шведски). Архивирано од изворникот на 7 February 2016. Посетено на 20 October 2015.
 15. „Gunilla Perssons öppna brev till svenska folket“. Expressen (шведски). Архивирано од изворникот на 22 October 2015. Посетено на 20 October 2015.
 16. 16,0 16,1 „Two Critically Injured in Fire at Pacific Palisades Houses“. NBC. Архивирано од изворникот на 13 April 2017. Посетено на 14 April 2017.
 17. about, John Gregory, bio (13 April 2017). „Pacific Palisades fire burns 2 homes, including home of Swedish TV star“. ABC7. Архивирано од изворникот на 13 April 2017. Посетено на 14 April 2017.
 18. „Fire burns 2 LA houses, including home of Swedish TV star“. NY Daily News. Архивирано од изворникот на 14 April 2017. Посетено на 14 April 2017.
 19. „Gunilla Persson måste avbryta efter tränarens ord“. www.expressen.se. Архивирано од изворникот на 14 December 2018. Посетено на 29 April 2019.
 20. „Gunilla Perssons svar efter exmakens anklagelser: "Sanningen kan lätt förvridas". www.hant.se (шведски). 2018-06-14. Посетено на 2021-02-24.
 21. „Ex-maken avslöjar nu sin sanning om Gunilla Persson“. www.expressen.se (шведски). Посетено на 2020-02-02.
 22. „Gunilla Persson om romansen med prins Albert“. www.expressen.se (шведски). Посетено на 2020-02-02.
 23. „Gunilla Persson kan förlora sin  lägenhet“. www.expressen.se (шведски). Посетено на 2020-02-02.
 24. „5 saker du vill veta om Gunilla Perssons dotter Erika Persson“. nyheter24.se (шведски). 2019-10-16. Посетено на 2021-02-24.
 25. Webteam, WPTV (24 May 2018). „European reality TV star stole sunglasses from Worth Avenue shop, Palm Beach police say“. wptv.com. Архивирано од изворникот на 25 June 2018. Посетено на 24 May 2018.
 26. „Swedish reality star reported arrested in Palm Beach“. The Palm Beach Post (англиски). Архивирано од изворникот на 23 May 2018. Посетено на 23 May 2018.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]