Гулаи

Од Википедија — слободната енциклопедија
Гулаи
Дел од оброкотГлавно јадење
Место на потеклоИндонезија
РегионСуматра
Температура на послужувањеТопло или на собна температура

Гулаи е вид на јадење кое има многу богат, лут и вкусен кари сос кој потекнува од Индонезија и Малезија. Главните состојки на ова јадење се: живина, месо од коза, говедско месо, овчо месо, најразлични видови на остатоци од јадења, риба и морски плодови, и секако зеленчук како листови од маниока и незрел џекфрут (вид на овошје). Сосовите на ова јадење најчесто имаат густа смеса со жолтеникава боја поради куркумата. Состојките за гулаи сосот содржат најразлични богати зачини како што се: куркума, коријандер, бибер, галангал, ѓумбир, чили, лук, анасон, лимонска трева, цимет и ким, изблендирани во вид на паста и готвени во кокосово млеко со главните состојќи. Гулаи често се опишува како индонезиски вид на кари, и навистина гулаи е заедничко име за кари јадењата во земјата.

Варијации[уреди | уреди извор]

Гулаи е јадење кое потекнува од Суматра, Индонезија и се смета дека е локална адаптација на индискиот кари, развиена и произлезена од индиското влијание врз индонезиската кујна. Јадењето е популарно и широко се служи во индонезискиот архипелаг, особено во Суматра, Јава, а исто така Малајскиот Полуостров и Борнео. Густиот и жолтеникав сос од гулаи е еден од најчестите сосови во кујна во Минанкабау, за да даде богат и зачинет вкус за месо, риба или зеленчук. Гулаи често се опишува како вкусен и зачинет, а сепак суптилно комбинирање на вкусови од различни зачини во еден неуреден и мазен вкус, дека е тешко да се разберат поединечните зачини.[1]

Состојките се потопуваат и полека се готват во кокосово млеко, мешавина од зачини и чили пипер. Дебелиот златен, жолтеникав, вкусен и зачинет сос од гулаи стана севкупен знак на прозорецот на ресторанот Паданг. Во Паданг, паметното готвење значи способност за подготовка на гулаи. Ренданг (говедско месо потопено во кокосово млеко и зачини), асам падеш (кисела и зачинета чорба) и калио (водени и светли сосови) често се сметаат за само неколку варијации на Паданг гулаи..[2]

Гулаисовиот сос, кој се наоѓа во Минанкабау, Ацех и малајската кујна, обично е погуст, додека гулаи во Јава е потенок, служен во супа како јадења што содржат делови од овчо месо, говедско месо или отпадоци. Гулаи обично се служи со парен ориз, меѓутоа, некои рецепти како коза или овчо месо може да се сервираат со роти канаи.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Tan, Christopher (24 February 2014). „Spice World“. SAVEUR (англиски). Посетено на 2018-07-23.
  2. Donny Syofyan (24 November 2013). „By the way ... I just can't live without Padang food“. The Jakarta Post.