Чили пиперка

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Зелена птичја, жолта мадам Жанет, и црвено cayenne пиперка

Чили пиперка (исто така чиле пипер, chilli пипер, или едноставно chilli[1]) од Nahuatl chīlli Loudspeaker.svg) е плод на растенијата од родот Пиперки, членови на семејството, Solanaceae.[2] Тие се користат во многу кујни и се користат како зачин во јадењата. Супстанциите што ја даваат чили пиперките нивниот интензитет кога се внесуваат или се применуваат локално се капсаицино или сродни соединенија познати како capsaicinoids.

Чили пиперка потекнува од Мексико.[3] По Колумбовата размена, многу сорти на чили пиперка се прошириле низ светот, и се користат за храна и традиционалната медицина.

Во светот во 2014 година, 32.3 милиони тони на зелена чили пиперка и 3,8 милиони тони на суви чили пиперки биле произведени.[4] Кина е најголемиот светски производител на зелена чили пиперка, со што обезбедува половина од вкупното глобално производство.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Dasgupta, Reshmi R. „Indian chilli displacing jalapenos in global cuisine – The Economic Times“, „The Times Of India“, 8 мај 2011.
  2. „HORT410. Peppers – Notes“. Purdue University Department of Horticulture and Landscape Architecture. конс. 20 October 2009. Common name: pepper. Latin name: Capsicum annuum L. ... Harvested organ: fruit. Fruit varies substantially in shape, pericarp thickness, color and pungency. 
  3. Kraft, KH; Brown, CH; Nabhan, GP; Luedeling, E; Luna Ruiz, Jde J; Coppens; d'Eeckenbrugge, G; Hijmans, RJ; и др. (4 декември 2013 г). Multiple lines of evidence for the origin of domesticated chili pepper, Capsicum annuum, in Mexico. „Proceedings of the National Academy of Sciences“ том  111 (17): 6165–6170. doi:10.1073/pnas.1308933111. PMID 24753581. PMC: 4035960. http://www.pnas.org/content/111/17/6165.full. посет. 4 ноември 2016 г. 
  4. „Chili production in 2014; Crops/World Regions/Production Quantity/Chillies and Peppers, Green and Dried from pick lists“. UN Food and Agriculture Organization, Statistics Division (FAOSTAT). 2017. конс. 7 August 2017.