Прејди на содржината

Гузманија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Гузманија
Гусманија
Еднокласна гузманија (Guzmania monostachia
Научна класификација [ у ]
Царство: Растенија
клад: Скриеносеменици
клад: Монокотиледони
клад: Комелиниди
Ред: Тревовидни
Семејство: Бромелии
Род: Гузманија
Ruiz & Pav.
Синоними[1]
  • Caraguata Lindl.
  • Devillea Bertero ex Schult. & Schult.f.
  • Massangea E.Morren
  • Sodiroa Andrews
  • Schlumbergeria E.Morren
  • Thecophyllum André
  • Chirripoa Suess.

Гусманија (науч. Guzmania) — јужноамерикански вид растение од родот на епифити бромелија од потсемејството Tillandsioideae. Името ѝ е дадено според шпански природонаучник Анастасиј Гусман[2]. Бројни видови и хибриди од овој род се одгледуваат како собни растенија.

Гусманијата е епифит, што значи дека расте на друго растение, најчесто дрво, а се храни со органскиот отпад кој се собира во вдлабнатината на дрвото. И во домашни услови може да и создадете природно живеалиште на гранка или парче дрво кое има дупка. Се расцветува само еднаш во текот на животот, и тогаш покрај матичното растение растат млади, преку кои украсната билка се пресадува.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Kew World Checklist of Selected Plant Families
  2. „BSI - Bromeliad Info - Genera Etymology“. Архивирано од изворникот на 2007-02-03. Посетено на 2018-12-09.
  3. Гусманија — Сè за домот (македонски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]