Гросбадегаст

Од Википедија — слободната енциклопедија
Гросбадегаст
Градски дел во Зидлихес Анхалт
Црквата во Гросбадегаст
Црквата во Гросбадегаст
Гросбадегаст во рамките на Германија
Гросбадегаст
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Анхалт-Битерфелд
Град Зидлихес Анхалт
Основни податоци
Површина 11 км2
Надм. височина 80 м
Население 683  (31 декември 2006)
 - Густина 62 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ABI
Пошт. бр. 06369
Повик. бр. 03496
Координати 51°44′N 12°2′E / 51.733° СГШ; 12.033° ИГД / 51.733; 12.033Координати: 51°44′N 12°2′E / 51.733° СГШ; 12.033° ИГД / 51.733; 12.033

Гросбадегаст (германски: Großbadegast) — село и поранешна општина во округот Анхалт-Битерфелд, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010, е дел од градот Зидлихес Анхалт.