Грипа

Од Википедија — слободната енциклопедија
Грипа
Широколисна грипа (Phillyrea latifolia)
Научна класификација
Царство: Растенија
Нерангирано: Скриеносеменици
Нерангирано: Евдикоти
Нерангирано: Астериди
Ред: Усноцветовидни
Семејство: Маслинки
Род: Грипа
L.
Видови

во текстот.

Грипа (науч. Phillyrea) — ред што се состои од два вида на цветни растенија од семејството на маслинките (Oleaceae) автохтони на Средоземјето, Канарските Острови и Мадејра.

Овие растенија се зимземени грмушки или мали дрва високи 3-9 м и сродни на прасиката (Ligustrum), маслинката (Olea) и османтусот (Osmanthus). Листовите се мали и кожести, распоредени во спротивни парови и јајцевидни до зашилени по облик. Долиги се 2-6 см, а широки 0,5-2 см. Цветовите се мали и зеленикаво бели, мали китки. Плодот е јаткаст со една семка.

Во Република Македонија се среќаваат како примеса на термофилните заедници во Повардарието, Струмичко, Дојранско и Охридско.[1]

Видови

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грипа“, „Македонска енциклопедија. Скопје: МАНУ. 2009. стр. 400.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]