Прасика

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Прасика (Калина)
Прасика.jpg
Научна класификација
Царство: Растенија
Оддел: Грмушки
Ред: Листопадни
Семејство: Oleaceae

Прасика (позната и како: Калина; науч. Ligustrum vulgare L.)— листопадна грмушка од Средна и Јужна Европа и Северна Африка[1] Листовите се спротивно поставени, елипсовидни, на врвот заострени[1]. Цветовите се бели, собрани во метлести соцветија, а плодовите се црни бобинки[1]. Кај нас е застапена во дабовиот регион на повлажни станишта[1]. Ценета грмушка за создавање живи огради[1].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 Андоновски, Александар (2009). "Прасика (Калина)". In Блаже Ристовски (in македонски). Македонска енциклопедија. 2. Скопје: МАНУ. стр. 1207. ISBN 978-608-203-024-1 (2) Параметарска грешка во {{ISBN}}: Неважечки ISBN..