Грабежот на Третиот Рајх (филм)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Грабежот на Третиот Рајх (српски: Pljačka Trećeg Rajha) - српски филм од 2004 година, во режија на Здравко Шотра. Главните улоги ги играат: Драган Николиќ, Никола Ѓуричко, Катарина Радивоевиќ и Исидора Миниќ.[1]

Содржина[уреди | уреди извор]

Дејството на филмот се случува во 1941 година, за време на Хитлеровиот освојувачки поход низ Европа. Во Белград пристигаат најдобрите крадци и фалсификатори меѓу кои се и Главоња (го игра Николиќ) и Калауз (го игра Ѓуричко), кои ги бара полицијата ширум Европа. Главоња е интелигентен и полиглот, додека Калауз е сосема спротивен карактер. Тие планираат да го изведат најголемиот грабеж во Третиот Рајх.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]