Прејди на содржината

Годерн

Координати: 53°37′N 11°33′E / 53.617° СГШ; 11.550° ИГД / 53.617; 11.550
Од Википедија — слободната енциклопедија
Годерн
Место во Пинов
Поле во Годерн
Поле во Годерн
Поле во Годерн
Грб на Годерн
Годерн во рамките на Германија
Годерн
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Лудвигслуст-Пархим
Општина Пинов
Место единици 2
Основни податоци
Површина 4,59 км2
Надм. височина 40 м
Население 328  (31 декември 2010)
 - Густина 71 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PCH
Пошт. бр. 19067
Повик. бр. 03860
Портал www.godern-online.de
Координати 53°37′N 11°33′E / 53.617° СГШ; 11.550° ИГД / 53.617; 11.550

Годерн (германски: Godern) — село и поранешна општина во округот Лудвигслуст-Пархим, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Од 1 јануари 2012 е дел од општината Пинов.