Гнадау

Од Википедија — слободната енциклопедија
Гнадау
Градски дел во Барби
Црквата во Гнадау
Црквата во Гнадау
Гнадау во рамките на Германија
Гнадау
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Залцланд
Град Барби
Основни податоци
Површина 4 км2
Надм. височина 49 м
Население 523  (31 декември 2009)
 - Густина 131 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SLK
Пошт. бр. 39249
Повик. бр. 03928
Портал www.stadt-barby.de
Координати 51°58′N 11°47′E / 51.967° СГШ; 11.783° ИГД / 51.967; 11.783Координати: 51°58′N 11°47′E / 51.967° СГШ; 11.783° ИГД / 51.967; 11.783

Гнадау (германски: Gnadau) — село и поранешна општина во округот Залцланд, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 септември 2010 е дел од градот Барби.