Глебич

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Глебич
Градски дел во Зандерсдорф-Брена
Глебич is located in Германија
Глебич
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Анхалт-Битерфелд
Град Зандерсдорф-Брена
Градски дел единици 2
Основни податоци
Површина 15 км2
Надм. височина 91 м
Население 659  (31 декември 2006)
 - Густина 44 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ABI
Пошт. бр. 06794
Повик. бр. 034954
Координати 51°36′N 12°12′E / 51.600° СГШ; 12.200° ИГД / 51.600; 12.200Координати: 51°36′N 12°12′E / 51.600° СГШ; 12.200° ИГД / 51.600; 12.200

Глебич (германски: Glebitzsch) е село и поранешна општина во округот Анхалт-Битерфелд, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јули 2009, е дел од градот Зандерсдорф-Брена.