Гелејски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
За други значења на името видете келејски јазик.
Гелејски јазик
Застапен воПапуа Нова Гвинеја
ПодрачјеМануски Остров
Говорници(600 во 1982 г.)[1]
Јазично семејство
Јазични кодови
ISO 639-3sbc

Гелејскиот, или келејски јазик, е австронезиски јазик, дел од подгрупата на мануски јазици од групата на адмиралитетски јазици. Јазикот се зборува на Манускиот Остров во Папуа Нова Гвинеја.[1]

Примери[уреди | уреди извор]

Именки[уреди | уреди извор]

кревет: Petlé
пат: Sal
куќа: Um
камен: Pat

Глаголи[уреди | уреди извор]

учи: Penow
те учи: Te-penow
умира: Mat
убива: Te-mete-i

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Гелејски јазик - Ethnologue (XVI изд, 2009)

Поврзано[уреди | уреди извор]