Гаре

Од Википедија — слободната енциклопедија
Гаре
Гаре
албански Garja
село
Гаре is located in Србија
Гаре
Гаре
Координати: 42°22′15″N 21°37′22″E / 42.37083° СГШ; 21.62278° ИГД / 42.37083; 21.62278
Држава Србија
ОкругПчињски Округ
ОпштинаОпштина Прешево
Население (2002)
 • Вкупно872
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Повик. бр.017

Гаре — село во Србија во општина Прешево во Пчињскиот Округ. Се наоѓа во Прешевската долина веднаш до административната границата меѓу Србија и Косово.

Според пописот од 2002. селото немало жители (според пописот од 1991 селото имало 110 жители).

Демографија[уреди | уреди извор]

Ова село е потполно пусто (според пописот од 2002), а процесот на депопулација беше константен во текот на втората половина на 20. век.

Ова село во минатото беше главно населено со Албанци.

Статистички податоци[уреди | уреди извор]

Година Жители
1948 290
1953 282
1961 238
1971 220
1981 90
1991 110
2003 /

Наводи[уреди | уреди извор]