Гарбиње Мугуруса

Од Википедија — слободната енциклопедија
Гарбиње Мугуруса
Garbiñe Muguruza
Земја  Шпанија
Место на живеење Женева, Швајцарија
Дата на раѓање 8 октомври 1993(1993-10-08)(30 г.)
Место на раѓање Каракас, Венецуела
Висина 1,82 м
Тежина 73 кг
Професионалец 2 март 2012
Игра со • десна рака
• дворак бекхенд
Заработка 8.915.063 $
Синглови
Резултат: 449–238
Титули во кариера: 3 ВТА, (7 ИТФ)
Највисок дострел: 3 (26 октомври 2015)
Резултати на Гренд Слемови
Австралијан Опен {{{Австралијан Опен}}}
Ролан Гарос П (2016)
Вимблдон Ф (2015)
УС Опен {{{УС Опен}}}
Двојки
Резултат: 82–51
Титули во кариера: 5 ВТА, (1 ИТФ)
Највисок дострел: 10 (23 февруари 2015)

Инфокутијата е последен пат надоградена на:
5 јуни 2016.

Гарбиње Мугуруса Бланко (шпански: Garbiñe Muguruza Blanco, р. Каракас, 8 октомври 1993)[1] — венецуелско-шпанска професионална тенисерка која ја претставува Шпанија на тениските натпревари. На 23 мај 2016 година, според ВТА, рангирана е на 4 место во поединечна и 29 место во парови.

Мугуруса е победничка на Ролан Гарос 2016 во поединечна конкуренција[2]. Освоила еден ВТА туринир, а била и финалистка на Вимблдон 2015.

Животопис[уреди | уреди извор]

Мугуруса е родена во Каракас, Венецуела во 1993 година од татко Баск, Хосе Антонио Мугуруса, и мајка Венецуелка, Скарлет Бланко. Има двајца браќа. Има двојно државјанство, шпанско и венецуелско. Почнала да игра тенис на тригодишна возраст и после преселбата во Шпанија во 1999 година, тренира во тениската академија Бругера, близу Барселона.

Наводи[уреди | уреди извор]