Прејди на содржината

Гаојао

Координати: 23°02′N 112°27′E / 23.033° СГШ; 112.450° ИГД / 23.033; 112.450
Од Википедија — слободната енциклопедија
Гаојао
高要区
околија
Поглед на Гаојао
Местоположба на Гаојао (црвено) во рамките на градот Џаоќинг и покраината Гуангдунг
Местоположба на Гаојао (црвено) во рамките на градот Џаоќинг и покраината Гуангдунг
Гаојао is located in Гуангдунг
Гаојао
Гаојао
Местоположба во Гуангдунг
Координати: 23°02′N 112°27′E / 23.033° СГШ; 112.450° ИГД / 23.033; 112.450
ЗемјаКина
ПокраинаГуангдунг
Окружен градЏаоќинг
Час. појаскинески стандарден (UTC+8)

Гаојао (кинески: 高要; пинјин: Gāoyào; кантонски јитпинг: Gou1-jiu3) — подрачје на градот Џаоќинг во западниот дел на покраината Гуангдунг, Кина. Населението брои 753.120 жители (2010).

Name[уреди | уреди извор]

Името буквално значи „висока желба“ — поранешно име на клисурата Лингјенг на реката Си. Порано ова име го носела околната месност, а подоцна и управното седиште на подрачјето.

Географија[уреди | уреди извор]

Геојао лежи на јужниот брег на реката Си, спроти централниот дел на Џаоќинг. Обете се оддалечени околу 100 км од покраинската престолнина Гуангџоу.

Историја[уреди | уреди извор]

За време на династиите Ќин и Хан (III в. п.н.е. - III век н.е.) Гаојао бил свој округ и местото било управен центар на подрачјето. За време на династијата Суеј (VI - VII в.), управата е преместена отаде реката, во околијата Дуенџоу, и подоцна преименувана во Џаоќинг за време на династијата Сунг (X - XIII век). Гаојао продолжил да опстанува како посебен округ во состав на заповедништвото на Џаоќинг.[1] Во 1993 г. е унапреден окружен град, а потоа во градско подрачје на Џаоќинг.

Знаменитости[уреди | уреди извор]

Гаојао има неколку знаменитости од кои се Црвениот достојнички дом, павилјонот Сјуегунг како и три различни пагоди.

Галерија[уреди | уреди извор]

Управа[уреди | уреди извор]

Во Гаојао спаѓаат една подоколија и неколку гратчиња:

 • Наан (南岸街道) — подоколија
 • Ѓинду (金渡镇)
 • Ѓинли (金利镇)
 • Сјенганг (蚬岗镇)
 • Бајту (白土镇)
 • Хуејлунг (回龙镇)
 • Ѓаотанг (蛟塘镇)
 • Љентанг (莲塘镇)
 • Хуодао (活道镇)
 • Синќао (新桥镇)
 • Бајџу (白诸镇)
 • Даван (大湾镇)
 • Лубу (禄步镇)
 • Сјаосјанг (小湘镇)
 • Хетај (河台镇)
 • Јуеченг(乐城镇)
 • Шуејнан (水南镇)

Разно[уреди | уреди извор]

 • Гаојао е во тесна географска и културна врска со соседната околија Дуенџоу на градот Џаоќинг. Овие две градски подрачја се поврзани со два патни и еден железнички мост.
 • Многу мештани на Гаојао денес се во дијаспората, особено во Сиднеј, Австралија.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Bolton & al. (1941), стр. 262.
 2. Heritage Council of NSW: Yiu Ming Temple
 • Bolton, Kingsley; и др. (1941). „Triad Societies, Vol. 5. Abingdon: Routledge., препеч. 2000.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]