Прејди на содржината

Галица

Координати: 42°00′42″N 20°28′11″E / 42.0116° СГШ; 20.4697° ИГД / 42.0116; 20.4697
Од Википедија — слободната енциклопедија
Галица
Gjallica
Поглед на Галица и градот Кукуш
Највисока точка
Надм. вис.2 487 м [1]
Координати42°00′42″N 20°28′11″E / 42.0116° СГШ; 20.4697° ИГД / 42.0116; 20.4697
Географија
Галица is located in Албанија
Галица
Галица
Местоположба на Галица
Галица на карта

Карта

МестоКукушка област, Албанија
Матичен венецКораб[2]
Геологија
Старост на карпататријас
Видваровник

Галица (албански: Gjallica, Mali i Gjalicës или Gjallica e Lumës) — варовничка планина сместена 8 км југоисточно од градот Кукуш во Кукушката област, североисточна Албанија. Највисокиот врв достигнува 2 487 м, што го прави највисока точка областа.[3] Снежната покривка во високите делови трае сè јуни во годините со постудени зими.

Источната страна на планината навлегува во областа Гора, населена со Македонци-муслимани (Горанци).[4]

Природа и екологија[уреди | уреди извор]

Масивот спаѓа во балканскиот и днарскиот екорегион на широколисните и мешани шуми од умерените предели. Планинските падини претежно се прекриени со иглолисни шуми. Повисоките предели се густо обраснати со бор и бука, но подножјето е сиромашно со растителност како последица од загадувањето на фабриката која денес е затворена. Планината делува многу висока бидејќи долината на Црн Дрим од западната страна е на само 250 м. н.в.[5]

Врвот на Галица
Поглед на планината од Патот за Косово
Галица под снег

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „TREGUES SIPAS QARQEVE INDICATORS BY PREFECTURES“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2011-07-24. Посетено на 2011-07-24.
  2. „STRATEGJIA TERRITORIALE E NJËSISË VENDORE KUKËS“ (PDF). kukesi.gov.al. стр. 14. Архивирано од изворникот (PDF) на 2017-10-03. Посетено на 2019-04-04.
  3. Peter Dawson; Linda White; Andrea Dawson (March 1995). Albania: a guide and illustrated journal. Bradt Publications. стр. 97. ISBN 978-1-898323-10-5.
  4. „Гора“. Македонска нација. 28 декември 2011.
  5. „Albanian or South Dinaric Alps“. Summitpost. Посетено на 2008-12-31.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]