Коритник

Координати: 42°05′00″N 20°34′00″E / 42.0833° СГШ; 20.5666° ИГД / 42.0833; 20.5666
Од Википедија — слободната енциклопедија
Коритник
Maja e Koritnikut / Коритник
Поглед на Коритник со Паштрик во позадината
Највисока точка
Надм. вис.2 396 м [1]
Координати42°05′00″N 20°34′00″E / 42.0833° СГШ; 20.5666° ИГД / 42.0833; 20.5666
Географија
Коритник is located in Косово
Коритник
Коритник
Местоположба на Коритник
Коритник на карта

Карта

МестоКукушка област, Албанија
Општина Драгаш, Косово[a]
Матичен венецКораб[2]
Геологија
Старост на карпататријас[3]
Видваровник
Горанското село Љубовишта со Коритник во позадината.
Шуми на Коритник

Коритник (албански: Maja e Koritnikut, српски: Коритник) — варовничка планина во североисточна Албанија и југозападно Косово[a], помеѓу градовите Кукуш и Призрен.[4] Целата јужна и југоисточна страна на масивот навлегува во областа Гора, населена со Македонци-муслимани (Горанци).[5] Висока е 2 393 м, мошне шумовита и целосно опкружена со ракавци на реката Бел Дрим. Одделена е од соседната планина Галица со Ванавската Клисура, долга 3,5 км, широка 30, а длабока околу 300 м.[6]

Природа и екологија[уреди | уреди извор]

Масивот спаѓа во балканскиот екорегион на широколисните и мешани шуми од умерените предели. Планинските падини претежно се прекриени со иглолисни шуми. На високите пасишта живеат дивокози.

Коритник е опфатен во Природниот парк „Кораб-Коритник“, кој пак е дел од таканаречениот Европски зелен појас. Планината е прогласена за важно растително подрачје од меѓународно значење.[7]

Истоимени природни места[уреди | уреди извор]

Коритник се нарекува и карстно-варовничкото поле на кое лежи селото Лазарополе во областа Мала Река, западна Македонија.[8]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Белешки[уреди | уреди извор]

a.   ^ Косово е предмет на територијален спор помеѓу Република Србија и Република Косово. Како странски протекторат, Косово прогласило независност на 17 февруари 2008 г, но Србија и понатаму не го признава и тврди дека е нејзина суверена територија. Независноста на Косово не е целосно признаена од меѓународната заедница. Досега го признале 113 од вкупно 193 земји членки на ООН.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „TREGUES SIPAS QARQEVE INDICATORS BY PREFECTURES“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2011-07-24. Посетено на 2011-01-12.
  2. „STRATEGJIA TERRITORIALE E NJËSISË VENDORE KUKËS“ (PDF). kukesi.gov.al. стр. 14. Архивирано од изворникот (PDF) на 2017-10-03. Посетено на 2019-04-04.
  3. Kosovo: Sehenswürdigkeiten und Schönheiten (Dr. Dragan Ćukić. изд.). Uros Maksimovic. стр. 11–12.
  4. Quaternary Glaciations - Extent and Chronology: Part I: Europe. Elsevier. стр. 383. ISBN 9780080540146.
  5. „Гора“. Македонска нација. 28 декември 2011.
  6. „Kanioni i Vanave“. akzm.gov.al (албански). Архивирано од изворникот на 2017-05-28. Посетено на 2019-04-04.
  7. МСЗП, Светски фонд за природа, Plantlife. „Важни растителни подрачја во јужното и источното Средоземје“ (PDF). portals.iucn.org. стр. 75.CS1-одржување: повеќе имиња: список на автори (link) (англиски)
  8. Коритник (9643575) — GeoNames

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Предлошка:Планини во Албанија