Гагра

Од Википедија — слободната енциклопедија
Гагра
Гагра, გაგრა
град
Гагра, Црно Море
Гагра, Црно Море
Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 522: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/Абхазија" does not existМестоположба во Грузија
Координати: 43°17′00″N 40°16′00″E / 43.28333° СГШ; 40.26667° ИГД / 43.28333; 40.26667
ЗемјаГрузија
Делумно признаена државаАбхазија[2]
Градски статус1932
Управа
 • ГрадоначалникЮрий Хагуш
Најг. вис.&10000000000000140000000140 м
Најм. вис.&100000000000000050000005 м
Население (2020)
 • Вкупно12 364[1]
Часовен појасMSK (UTC+3)
Рег. таб.ABH

Гагра (апхаски: Гагра,; грузиски: გაგრა, руски: Гагра) — град во републиката Абхазија, Грузија, околу Црното Море. Сместен е во Гагрскиот реон, кој го носи неговото име.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  1. . ГОСУДАРСТВЕННЫЙ КОМИТЕТ РЕСПУБЛИКИ АБХАЗИЯ ПО СТАТИСТИКЕ https://ugsra.org/abkhaziya-v-tsifrakh/2020-god.php. Посетено на 2021-08-10. Отсутно или празно |title= (help)
  2. Државниот статус на Абхазија е спорен. Себеси се смета за независна држава, но признаена е само од неколку други земји. Грузиските власти и останатите земји во светот сметаат дека Абхазија дејуре е дел од Грузија. Во Грузија таа важи за автономна република, чија влада е во прогонство во Тбилиси.