Вртивратка

Од Википедија — слободната енциклопедија
Вртивратка
Jynx torquilla vlaskop cropped.jpg
Научна класификација
Царство: Животни
Колено: Хордати
Класа: Птици
Ред: Клукајдрвци
Семејство: Picidae
Потсемејство: Jynginae
Род: Jynx
Вид: J. torquilla
Биномен назив
Jynx torquilla
Linnaeus, 1758

     Лето      Посетител      Зима

Вртивратките (Jynx torquilla) се вид од вратовртечкото семејството на клукајдрвциte.

Распространетост[уреди | уреди извор]

Овој вид е населен во умерените региони на Европа и Азија. Тие се птици преселници, презимуваат во тропските делови на Африка и јужна Азија (како и во Иран[2]). Тоа е птица на отворени шуми и овоштарници. Кога се селат понекогаш се видени во песочните предели, каде што бараат мравки за прехрана. Вртивратките ги има и во Македонија.

Jinxtorquilla.jpg
Вртивратка го извива вратот

Опис[уреди | уреди извор]

Овој вид во должина е од 16 до 18 см и тежи 26-50 g.[3] Нивните клунови се пократки и помалку остри од другите клукајдрвци, затоа што нивниот главен плен се мравки и други инсекти, кои ги наоѓаат во распаднатите дрвја или на голата почва. Тие ги користат дупките во дрвјата за вгнездување, за да не прават нови дупки. Името „вртивратки“ го добиле заради нивната способност да го свртат вратот речиси 180 степени.

Гнездење[уреди | уреди извор]

Jynx torquilla

Вртивратките се гнездат во постоечките дупки во дрвјата. Снесуваат 7 до 10 јајца, во мај и јуни. Јајцата се бели, како на другите клукајдрвци. При опасност, ја користат својата способност за вртење на вратот и нивната змијоликост, испуштајќи шушкав звук. Ваквото нивно чудно поведение доведе да се употребуваат како „клетва“ со зборот „Jynx“ во вештерството.

Систематизација[уреди | уреди извор]

Постојат 6 подвида:

  • Jynx torquilla chinensis Hesse, 1911
  • Jynx torquilla himalayana Vaurie, 1959
  • Jynx torquilla mauretanica Rothschild, 1909
  • Jynx torquilla sarudnyi Loudon, 1912
  • Jynx torquilla torquilla Linnaeus, 1758
  • Jynx torquilla tschusii O. Kleinschmidt,1907

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  1. BirdLife International (2012). Jynx torquilla. IUCN Red List. Version 2012.1. International Union for Conservation of Nature. Посетено на 16 July 2012.
  2. „دارکوب قهوه ای (دارکوب راه راه)“. Iran deserts. Посетено на March 1, 2013.
  3. CRC Handbook of Avian Body Masses by John B. Dunning Jr. (Editor). CRC Press (1992), ISBN 978-0-8493-4258-5.