Прејди на содржината

Времен

Координати: 53°38′57″N 8°30′30″E / 53.64917° СГШ; 8.50833° ИГД / 53.64917; 8.50833
Од Википедија — слободната енциклопедија
Времен
Место во Вурстер Нордзекисте
Воздушен поглед
Воздушен поглед
Воздушен поглед
Грб на Времен
Времен во рамките на Германија
Времен
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Куксхафен
Општина Вурстер Нордзекисте
Место единици 5
Основни податоци
Површина 25,16 км2
Надм. височина 2 м
Население 1.944  (31 декември 2017)
 - Густина 77 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. CUX
Пошт. бр. 27639
Повик. бр. 04705
Портал http://www.wremen.eu/
Координати 53°38′57″N 8°30′30″E / 53.64917° СГШ; 8.50833° ИГД / 53.64917; 8.50833

Времен (германски: Wremen) — село и поранешна општина во округот Куксхафен во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Од 1 јануари 2015 година е дел од општината Вурстер Нордзекисте.

Географија

[уреди | уреди извор]

Месни единици

[уреди | уреди извор]

Поранешната општина Времен се состоела од следниве единици:

  • Хофе
  • Хилзинг
  • Ринцелн
  • Шотварден
  • Времен (гл. место)

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]