Воспаление на средното уво

Од Википедија — слободната енциклопедија
Воспаление на средното уво
СпецијалностОториноларингологија
СимптомиБолка во увото, треска, губење на слух[1][2]
ВидовиАкутно, со ефузија, хронично супуративно[3][4]
Причинителивирусен, бактериски[4]
ПревенцијаВакцинација, доење[1]
ЛековиПарацетамол (ацетаминофен), ибупрофен, капки со бензокаин[1]
Честота471 милиони (2015)[5]
Смртни случаи3,200 (2015)[6]

Воспаление на средното уво (латински: otitis media) — група на воспалителни заболувања на средното уво.[2] Два главни типа се акутно воспаление на средното уво (AOM) и воспаление на средното уво со ефузија (OME).[3] AOM е инфекција со брз почеток која вообичаено се одликува со болка во увото.[1] Кај помали деца ова може да резултира со влечење на увото, плачење, и намалено спиење.[1] Исто така можат да бидат присутни и намален апетит и треска.[1] OME вообичаено не е асоциран со одредени симптоми.[1] Понекогаш се опишува чувство на исполнетост во увото.[4] Се дефинира како присуство на неинфективна течност во средното уво повеќе од три месеци.[4]

Појавата на AOM е поврзана со детската анатомија и имунолошката функција.[4] Причинителот може да биде вирус или бактерија.[4] Ризик-фактори се изложеност на чад од цигари, употреба на цуцли-лажалки.[4] Почесто се јавува кај домородните народи и кај лицата со Даунов синдром.[4][7] OME често се јавува после AOM и може да биде поврзан со вирусна горнореспираторна инфекција, раздразнувачи како чад, или алергија.[3][4] Преглед на ушното тапанче е важен за поставување на точна дијагноза.[8]

Голем број на мерки го намалуваат ризикот за развој на воспалението на средното уво меѓу кои вакцинација за пнеумокок и инфлуенца, доење, и избегнување на чад од цигари.[1] Важна е употребата на лекови за болка кај AOM.[1] Такви се парацетамол (ацетаминофен), ибупрофен, капки за уши кои содржат бензокаин, или опиоиди.[1] Кај AOM, антибиотиците може да го забрзаат лекувањето, но може да резултираат со несакани ефекти.[9] Антибиотиците често се препорачуваат кај посериозни случаи или кај деца помали од две години.[10] Кај оние кај кои состојбата не е сериозна, антибиотици се препорачуваат доколку после два или три дена нема подобрување на состојбата.[10] Првичен антибиотик од избор вообичаено е амоксицилинот.[1]

На светско ниво AOM годишно добива 11% од вкупното население (околу 325 до 710 милиони случаи).[11][12] Половина од случаите се кај деца помали од пет години и почесто се јавува кај машките.[4][11] Пред десеттата година околу 80% од децата имаат ОМЕ во одреден период.[4] Воспалениети на средното уво резултирало со 3,200 смртни случаи во 2015 – во споредба со 4,900 смртни случаи во 1990.[6][13]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,00 1,01 1,02 1,03 1,04 1,05 1,06 1,07 1,08 1,09 1,10 Lieberthal, AS; Carroll, AE; Chonmaitree, T; Ganiats, TG; Hoberman, A; Jackson, MA; Joffe, MD; Miller, DT; Rosenfeld, RM; Sevilla, XD; Schwartz, RH; Thomas, PA; Tunkel, DE (March 2013). „The diagnosis and management of acute otitis media“. Pediatrics. 131 (3): e964–99. doi:10.1542/peds.2012-3488. PMID 23439909.
 2. 2,0 2,1 Qureishi, A; Lee, Y; Belfield, K; Birchall, JP; Daniel, M (10 January 2014). „Update on otitis media - prevention and treatment“. Infection and Drug Resistance. 7: 15–24. doi:10.2147/IDR.S39637. PMC 3894142. PMID 24453496.
 3. 3,0 3,1 3,2 „Ear Infections“. cdc.gov. September 30, 2013. Архивирано од изворникот на 19 February 2015. Посетено на 14 February 2015.
 4. 4,00 4,01 4,02 4,03 4,04 4,05 4,06 4,07 4,08 4,09 4,10 Minovi, A; Dazert, S (2014). „Diseases of the middle ear in childhood“. GMS Current Topics in Otorhinolaryngology, Head and Neck Surgery. 13: Doc11. doi:10.3205/cto000114. PMC 4273172. PMID 25587371.
 5. GBD 2015 Disease and Injury Incidence and Prevalence, Collaborators. (8 October 2016). „Global, regional, and national incidence, prevalence, and years lived with disability for 310 diseases and injuries, 1990-2015: a systematic analysis for the Global Burden of Disease Study 2015“. Lancet. 388 (10053): 1545–1602. doi:10.1016/S0140-6736(16)31678-6. PMC 5055577. PMID 27733282.
 6. 6,0 6,1 GBD 2015 Mortality and Causes of Death, Collaborators. (8 October 2016). „Global, regional, and national life expectancy, all-cause mortality, and cause-specific mortality for 249 causes of death, 1980-2015: a systematic analysis for the Global Burden of Disease Study 2015“. Lancet. 388 (10053): 1459–1544. doi:10.1016/s0140-6736(16)31012-1. PMC 5388903. PMID 27733281.
 7. „Ear disease in Aboriginal and Torres Strait Islander children“ (PDF). AIHW. Архивирано од изворникот (PDF) на 17 February 2017. Посетено на 12 May 2017.
 8. Coker, TR; Chan, LS; Newberry, SJ; Limbos, MA; Suttorp, MJ; Shekelle, PG; Takata, GS (17 November 2010). „Diagnosis, microbial epidemiology, and antibiotic treatment of acute otitis media in children: a systematic review“. JAMA. 304 (19): 2161–9. doi:10.1001/jama.2010.1651. PMID 21081729.
 9. Venekamp, RP; Sanders, SL; Glasziou, PP; Del Mar, CB; Rovers, MM (23 June 2015). „Antibiotics for acute otitis media in children“. The Cochrane Database of Systematic Reviews. 6 (6): CD000219. doi:10.1002/14651858.CD000219.pub4. PMID 26099233.
 10. 10,0 10,1 „Otitis Media: Physician Information Sheet (Pediatrics)“. cdc.gov. November 4, 2013. Архивирано од изворникот на 10 September 2015. Посетено на 14 February 2015.
 11. 11,0 11,1 Monasta, L; Ronfani, L; Marchetti, F; Montico, M; Vecchi Brumatti, L; Bavcar, A; Grasso, D; Barbiero, C; Tamburlini, G (2012). „Burden of disease caused by otitis media: systematic review and global estimates“. PLOS ONE. 7 (4): e36226. doi:10.1371/journal.pone.0036226. PMC 3340347. PMID 22558393.
 12. Global Burden of Disease Study 2013, Collaborators (22 August 2015). „Global, regional, and national incidence, prevalence, and years lived with disability for 301 acute and chronic diseases and injuries in 188 countries, 1990-2013: a systematic analysis for the Global Burden of Disease Study 2013“. Lancet. 386 (9995): 743–800. doi:10.1016/s0140-6736(15)60692-4. PMC 4561509. PMID 26063472.
 13. GBD 2013 Mortality and Causes of Death, Collaborators (17 December 2014). „Global, regional, and national age-sex specific all-cause and cause-specific mortality for 240 causes of death, 1990-2013: a systematic analysis for the Global Burden of Disease Study 2013“. Lancet. 385 (9963): 117–71. doi:10.1016/S0140-6736(14)61682-2. PMC 4340604. PMID 25530442.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Класификација
П · Р · П
Надворешни извори