Волин (општина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Волин
gmina Wolin
општина
Знаме на Волин
Знаме
Грб на Волин
Грб
Положба на општината Волин во рамките на Западнопоморскиот Округ
Положба на општината Волин во рамките на Западнопоморскиот Округ
Земја Полска
ВојводствоЗападнопоморско
ОкругКамјењски
СедиштеВолин
Површина
 • Вкупно327,5 км2 (1,264 ми2)
Население (2017)
 • Вкупно12.220
 • Густина37/км2 (100/ми2)
Мреж. местоwolin.pl
Карта на општината Волин

Волин (полски: gmina Wolin) — градско-селска општина во Камјењскиот Округ на Западнопоморското Војводство, северозападна Полска. Седиште е градот Волин, на околу 19 км југозападно од Камјењ Поморски, а 48 км северно од војводското седиште Шчеќин.

Зафаќа површина од 327,5 км2 и има вкупно 12.220 жители (2017)[1]. Северозападната половина на општината е сместена на истоимениот остров во Шчеќинскиот Залив.

Населени мста[уреди | уреди извор]

Општината има 49 населени места, од кои еден е град (Волин) и остатокот се села:

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Општината се граничи со следниве општини: Ѓивнув, Голчево, Камјењ Поморски, Мјенѕиздроје, Пшибјернув и Степњица.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Податоци за општината Волин — Полска во бројки (полски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 53°50′29″N 14°36′41″E / 53.84139° СГШ; 14.61139° ИГД / 53.84139; 14.61139{{#coordinates:}}: не може да има повеќе од една главна ознака по страница