Прејди на содржината

Воислав Никчевиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија

 

Воислав Никчевиќ
Податотека:Vojislav Nikčević.png
Роден(а)18 јануари 1935(1935-01-18)
Stubica [fr; sr], Кралство Југославија
Починал(а)2 јули 2007(2007-07-02) (возр. 72)
Белград, Србија
Алма матерУниверзитет во Загреб
Занимањеакадемски
Познат(а) поИнститут за црногорски јазик и филологија

Воислав Никчевиќ ( Воислав Никчевиќ; 18 јануари 1935 – 2 јули 2007) бил црногорски лингвист.

Животот[уреди | уреди извор]

Никчевиќ е роден во Стубица, Никшиќ [sr; fr] село во близина на Никшиќ, Кралство Југославија, а се школувал на Универзитетот во Загреб во Загреб, Хрватска . Бил професор на Филолошкиот факултет во Никшиќ, Универзитетот во Црна Гора .

Тој бил најпознат по неговата работа за промовирање на црногорскиот јазик како посебен јазик од српскиот . Бил истакнат член на Доклеанската академија на науките и уметностите и бил директор на Институтот за црногорски јазик и филологија . [1]

По неговата смрт на 2 јули 2007 година во Белград бил погребан во Цетиње . [2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. What kind of Montenegrin language?
  2. „RADIO TELEVIZIJA CRNE GORE... Nacionalni javni servis Crne Gore“. Архивирано од изворникот на 2011-07-18. Посетено на 2008-01-02.